Odborníci přitom také varují, že při novoročním veselí by lidé měli v první řadě zachovat opatrnost a s pyrotechnikou v žádném případě neexperimentovat.

„Letos lidé nakupují především drobnou pyrotechniku – především bouchací kuličky. Ty stačí hodit na zem a vydávají zvukové efekty," prozradil prodejce pyrotechniky Andreas Krämer. „Dále se čím dál větší oblibě těší klasické petardy a také takzvané římské svíce. Jedná se o pyrotechniku ve tvaru svíce, kterou stačí nahoře zapálit a vydává kombinované zvukové i světelné efekty. Římské svíce lidé navzdory doporučením často odpalují z ruky. To ale může být nebezpečné. Správně by se svíce měla vždy zapíchnout do země," upozornil Krämer. Bezpečnostní pokyny dává zákazníkům vždy při prodeji pyrotechniky. „Především nikdy neprodáváme pyrotechniku dětem. Nejslabší druhy si mohou koupit lidé nejdřív od patnácti let. Řídíme se podle kategorií – nejsilnější legální druhy se prodávají až od jednadvaceti let," říká odborník.

Lidé by také neměli rachejtle odpalovat v přílišné blízkosti domů. „Zásadní pro bezpečnou manipulaci s pyrotechnikou je ale vždy to, aby se lidí řídili podle návodu, který je na každém balení uveden," uzavřel Andreas Krämer.