Brno jí pohrdlo, průmyslové zóny v Karlovarském kraji by jásaly. Řeč je o americké internetové společnosti Amazon, která chtěla v Brně postavit své logistické centrum a nabídnout tak občanům dvě tisícovky pracovních míst. Pozemky v průmyslových zónách jí nabídl také Karlovarský kraj.

Společnostem, které Amazon na českém trhu zastupují, nabídl místo ve svém průmyslovém parku například Cheb. „Amazon by do Chebu zamířil v případě, kdyby chtěl dále expandovat na německém trhu. V Polsku staví logistická centra ve Wroclawi a Poznani. Obecně si vybírá města, která mají více než 300 tisíc obyvatel a v blízkosti mezinárodní letiště," popisoval reálné šance na výstavbu logistického centra chebský místostarosta Tomáš Linda. „Proto dovozuji, že by do Chebu přišel případně s menším projektem. Amazon v Brně podle mého názoru necílí na německý trh, ale spíše na rakouský. Proto se mi možnost, že by si jako alternativu vybrali Cheb, jeví jako nepravděpodobná," uzavřel.

Na blízkost mezinárodního letiště v Karlových Varech a páteřní silnici R6 láká Amazon také hejtman a poslanec Josef Novotný. „Vzhledem k aktuálnímu rozhodnutí brněnského zastupitelstva jsem se znovu dopisem obrátil na zástupce Amazonu a navrhl jsem osobní schůzku, kde bychom mohli projednat nabídku kraje. Ten disponuje dostatkem ploch pro aktivity firmy i strategickou polohou v blízkosti sousedního Německa," sdělil Novotný.

V kraji hledá práci přes 20 tisíc lidí. I proto se města stále víc zaměřují na průmyslové zóny. Tou nejúspěšnější je chebský průmyslový park, který se letos rozšíří. Na lepší časy se blýská i v Ostrově, kde už snad našli investory. Na dobré cestě jsou také jednání s developery a Sokolovskou uhelnou, díky kterým by mohla vzniknout zóna u Sokolova.