Zajímavá čísla nabízí anketa na webovém portále města Sokolov. Na otázku, kterou oblast považují občané Sokolova za rizikovou z pohledu své bezpečnosti, vévodí statistikám odpověď vlakové nádraží a okolí. Policie ČR i strážníci městské policie přitom již několikrát avizovali, že zde je trestná činnost nejnižší.

Naopak na sídlištích, kde je prý kriminalita vyšší, se obává o svou bezpečnost pouhých zhruba pět procent obyvatel oproti téměř 50 procentům u vlakového nádraží. Jak potvrdil při setkáních s veřejností velitel městské policie Petr Kubis, ozývají se občané, kteří se bojí hloučků postávajících a pokřikujících obyvatel čtvrti u vlakového nádraží. V romských lokalitách prý kolemjdoucí prožívají jakýsi emoční strach z toho, že se jejich obyvatelé shlukují a pokřikují na ně.

„Když jsem procházel kolem party vyholených mladíků u nového dopravního terminálu, pozorovali mě a také jsem měl strach,” oponuje jeden ze sokolovských Romů. Terminálu se však asi každý vandal či násilník obloukem vyhne. Nebo musí počítat s tím, že bude odhalen, protože moderní dopravní uzel je doslova prošpikován kamerami. Statistiky hovoří o minimální trestné činnosti v lokalitě.

„Romové si to zde hlídají a páchají trestnou činnost jinde,“ nastínil policejní statistiky vedoucí obvodního oddělení Sokolov Tomáš Strnad.