Aktualizovanou verzi jediné české aplikace Seislok, která sleduje zemětřesení v západních Čechách, vydali čeští vědci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Zájemci v této aplikaci, kterou si do svých mobilů stáhly už dva tisíce lidí, spatří nově denní seismogramy a satelitní mapy.

Aplikace do chytrých telefonů funguje od konce loňského roku. „Po stisknutí možnosti Denní seismogramy na kartě Seznam epicenter se uživatelům nově zobrazí mapa s ikonami seismických stanic, které jsou připojeny k internetu a naměřená data okamžitě automaticky zpracovávají. Po zvolení konkrétní seismické stanice se zobrazí denní seismogramy až deset dní zpětně,“ vysvětlila Miroslava Macháčková z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze.

„Vývoj aplikace byl financován z programu Strategie AV21 Akademie věd České republiky. Ke stažení je k dispozici pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS a je zdarma,“ poznamenala seismoložka Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze.

Aktuální informace v aplikaci vycházejí především z údajů současné moderní české sítě seismických stanic WEBNET, která v západočeské zemětřesné oblasti nepřetržitě seismickou aktivitu monitoruje. Celkem je těchto stanic 24. „Pro vývoj první české aplikace, která obyvatele Karlovarského kraje informuje o aktuální zemětřesné aktivitě, jsme se rozhodli proto, že většina lidí měla v mobilním telefonu nainstalované aplikace ze zahraničí, které však neposkytovaly přesné informace. Tím, že lidem zasílaly informace ze seismometrů, které jsou od naší republiky vzdálené i několik stovek kilometrů, uživatele mátly a oni se pak na nás obraceli s dotazy, jaká informace je správná,“ dodala seismoložka.

Od spuštění mobilní aplikace nedošlo v západních Čechách k žádné významnější seismické aktivitě. „Nicméně i v tomto klidném období jsme zaznamenali tři zemětřesení s magnitudem vyšším než dvě, a to v lednu, březnu a v červnu letošního roku,“ dodala Jana Doubravová.