Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli v klášteře základy neznámého kostela

Klášter Teplá -Unikátní nález značně zkomplikuje záchranné práce na zdevastované stavbě kláštera

4.11.2011
SDÍLEJ:

ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM v Klášteře Teplá odhalil základy dosud neznámého středověkého kostela. Nález pravděpodobně zkomplikuje záchranné práce na zdevastované stavbě.Foto: Deník: Jana Bežáková

Na základy dosud neznámého středověkého kostela a navazující stavbu narazili archeologové při výzkumu kláštera v Teplé. Výzkum zde začal v souvislosti s nedávno zahájenou obnovou zdevastovaných klášterních budov. Stavba by mohla pocházet z doby před vznikem kláštera v Teplé a není vyloučené, že byla sídlem blahoslaveného Hroznaty.

Pozůstatky zděných základů neznámého kostela nebo kaple podle půdorysu pocházejí z románského období. „Z klášterních pramenů známe kromě klášterního chrámu už jen jednu středověkou sakrální stavbu, a tou je kaple Všech svatých a Čtrnácti pomocníků,” informoval vedoucí výzkumu Karel Nováček z katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. „Ta stála blízko hlavního vchodu do areálu a s nalezeným kostelem zřejmě nesouvisí. Jako pravděpodobné se nám tedy zdají dvě možnosti, buď by byl náš nález součástí opatské rezidence z dob počátků kláštera, nebo máme před sebou stavbu z předklášterního období.,” uvedl s tím, že by se v tomto případě nabízela lákavá možnost spojit kapli a navazující stavbu se sídlem blahoslaveného Hroznaty.

Na tento pozoruhodný nález narazili archeologové na velkém nádvoří kláštera před budovou barokní prelatury, asi osmdesát metrů od klášterního kostela. Základy dosud neznámého středověkého kostela bohužel nalezli odborníci ve velmi porušeném stavu a rozhodnout, která varianta je pravděpodobnější, bude velice obtížné. „Je dokonce možné, že budou platit obě možnosti,” oznámil Nováček. „Z pramenů jsme dobře informováni o privilegovaném postavení velmože Hroznaty v konventu, který založil. Není vyloučeno, že jeho sídlo sloužilo po jeho smrti jako sídlo opatské,” doplnil archeolog Radek Široký.

Tento nález značně zkomplikuje záchranné práce kláštera. „Nalezení vzácného středověkého zdiva nám brání v použití navrženého způsobu zabezpečení konventních staveb proti vlhkosti,” objasnil koordinátor projektu obnovy kláštera Václav Maršík. „Úkolem projektanta bude rychle navrhnout jinou variantu odvodnění, aby základy kostela zůstaly v neporušeném stavu a aby se podařilo stavební práce do zimy ukončit.”

Archeologický výzkum v Klášteře Teplá začal už v loňském roce a kromě nálezu zdiva zjistili archeologové řadu podrobností o středověké podobě kláštera, o jeho opevnění i o každodenním životě jeho obyvatel. Během výzkumu, který předchází rozsáhlé rekonstrukci prelatury jižního křídla a konventu jižního a východního křídla, našli odborníci základy raně barokní věže, zbylou konstrukci vodní turbíny nebo barokní hromosvod.

Záchranné práce by měly skončit nejpozději na začátku roku 2015 a budou stát půl miliardy korun.

Autor: Jana Bežáková

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení