Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arniku rozčílil požadavek investora chebské spalovny

Cheb - Podle Arniky by se mělo odpadům předcházet, vše ostatní pak recyklovat a kompostovat.

12.8.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace plánované spalovny v Chebu.Foto: Foto: ZEVO

Vyloučit veřejnost z řízení o chebské spalovně. To podle organizace Arnika žádá po úřadech společnost Terea, investor spalovny.

„Zástupci firmy Terea začínají být patrně dost nervózní kvůli průtahům v řízení. Jinak si nedovedeme vysvětlit jejich iracionální požadavky na vylučování podjaté veřejnosti z řízení. V současné chvíli jde o to, aby spalovnu nepovoloval zaujatý úřad, který by mohl projekt podporovat nebo mu jinak fandit," reagoval na požadavek společnosti Jan Vávra, tiskový mluvčí Arniky. 

O vydání územního a stavebního povolení pro spalovnu měl původně rozhodnout stavební úřad v Chebu. Ten byl však pro podjatost z řízení vyloučen. Řízení se pak několikrát přesunulo po stavebních úřadech v regionu. „Již v námitce podjatosti stavebního úřadu v Chebu jsme navrhovali, aby řízení převzal stavební úřad mimo Karlovarský kraj, kde by ve vztahu ke spalovně nehrozila podjatost úřadu," podotkla Miroslava Jopková z Arniky. „Krajský úřad však tehdy našemu požadavku nevyhověl. Řízení se tak bude dále protahovat kvůli přezkoumání možné podjatosti lokálních úřadů."

Podle Arniky by se mělo odpadům předcházet, vše ostatní pak recyklovat a kompostovat. „Cheb by měl investovat desítky milionů korun spíše do podpory kompostování a třídění namísto do stavby spalovny. Pokud by se Cheb dokázal přehoupnout v recyklaci přes hranici 70 %, spalovna už je zbytečná," dodala Jopková.

Takzvané Zařízení na energetické využití odpadů ZEVO má vyrůst v průmyslové zóně na Švédském Vrchu. Fungovalo by na principu spalování zbytkového komunálního odpadu a získané teplo by se využilo ve stávající teplovodní síti kotelny Riegrova. Podle investora tak nejde o spalovnu v pravém slova smyslu. Jak se uvádí v prezentaci ZEVO, rozdíl mezi spalováním odpadů a energetickým využitím odpadů definuje především Zákon o odpadech. Tento zákon stanoví pro energetické využití odpadů nejnižší energetickou účinnost 65%. To znamená, že pokud se bude směsný komunální odpad spalovat tak, aby se z něj získalo nejméně 65 % energie, jedná se o energetické využití odpadů.

Autor: Václava Simeonová

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení