VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aš bude kultivovat papírnu i letos

Aš - Podnik na výrobu papíru v historii zásoboval svými výrobky téměř celou Evropu.

7.2.2014
SDÍLEJ:

OBNOVA okolí bývalé papírny v Doubravě u Aše by mohla pokračovat i letos. Ašská radnice požádala o další dotaci. Foto: Foto: Milan Vrbata

O další dotaci na zkultivování památkově chráněné papírny v Doubravě zažádala ašská radnice. Požadavek odsouhlasila rada města. Obnova památkové papírny v Doubravě u Aše začala již v roce 2012.

„Papírna v Doubravě je zapsána v rejstříku kulturních památek," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Tvoří ji základy budovy papírny, vodní náhon, kamenné mlecí kolo, kamenná nádrž holandru, několik míchacích nádrží a kádí," podotkl mluvčí Vrbata.

Než obnova celé památky začala, bylo třeba odstranit náletovou zeleň. V roce 2013 obnova pokračovala odhalením a doplněním zdiva.

„Jestliže se podaří získat dotaci i pro letošní rok, budeme pokračovat v odkrývání zdiva, zakonzervování jeho částí a dochovaných fragmentů," přiblížil letošní práce Milan Vrbata. „Vzhledem k tomu, že se jedná o území, kde se mohou vyskytovat archeologické nálezy, jsou v navrhované celkové částce zahrnuty náklady na archeologický dohled," dodal mluvčí.

Na renovaci této památky bude potřeba letos získat ještě 120 tisíc korun.

„Potěšilo by mě, kdyby se povedlo památku obnovit," uvedla Hana Křížová z Chebu. „Pomohlo by to poodkrýt další historický skvost našeho města," dodala.

Papírna byla založena přibližně v první polovině 17. století a je spojována s rodinou Käppelů. Největšího rozkvětu dosáhla v 2. polovině 17. století a 1. polovině 18. století, kdy převzal papírnu Johann Michael. V té době se vyvážel papír ze zdejší papírny do celé Evropy. „Potomci J. Michaela spravovali papírnu až do roku 1835. V polovině 18. stol. bylo původní dřevěné zařízení nahrazeno, mimo jiné za holandr s kamennou vanou. Další modernizace byla provedena v polovině 19. století," informoval mluvčí ašské radnice.

Podnik však následně neudržel tempo s konkurencí. Okolo roku 1840 začala papírna upadat a výroba ručního tisku se stala nerentabilní. Ke konci bylo započato i s výrobou lepenky. Výroba byla zastavena po 2. světové válce.

Autor: Jan Buriánek

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení