„Zájem o účast na ašském sympoziu byl mezi sochaři velký. K posouzení měla odborná porota 60 návrhů, vybrány byly nakonec návrhy od tří umělců z České republiky a po jednom z Bulharska, Kosova a Španělska,“ sděluje mluvčí Aše Milan Vrbata.

Za Českou republiky se představili sochař Václav Kyselka, sochařky Františka Hausdorfová, Kamila Housová Mizerová, za Španělsko Pedro Jordan, nechyběl ani umělec z Japonska A Kei Nakamura, z Kosova Albulen Neziri a Agnessa Petrova z Bulharska. „Umělci měli zázemí v sadech Míru, kde je při práci mohla sledovat i veřejnost. Díla jsou hotová, a jsou instalovány čtyři skulptury, zbývající tři se umístí v průběhu měsíce října,“ informuje mluvčí Vrbata.

Národní přírodní rezervace Soos má novinky.
Národní přírodní rezervace Soos je plná novinek, podívejte se

V rámci sympozia proběhlo také hlasování veřejnosti, které se nejvíce líbilo dílo s názvem Pohled do historie od české sochařky Františky Hausdorfové. „Jde o abstraktní sochu kruhového tvaru s průhledem uprostřed, umístěnou v parčíku u radnice,“ pokračuje.

Ke slavnostnímu předání vytvořených soch má dojít u příležitosti státního svátku 28. října, součástí slavnosti bude rovněž křest katalogu Kořeny. „Na snímcích jsou čtyři díla, která jsou už na svých místech, k vidění jsou u radnice, na Poštovním náměstí, na Masarykově náměstí a v parčíku mezi Chebskou a Nádražní ulicí,“ uzavírá Milan Vrbata.