Na sociálních sítích pak nastává v místní skupině konečné doručování takovýchto zásilek. V tom lepším případě. V tom horším se k adresátovi důležitý dokument nemusí dostat vůbec. O stížnostech ví i vedení města a vyzývá občany ať ho informují. "Opět evidujeme zvýšený počet občanů, kteří neobdrželi včas nebo vůbec zásilky. Kdo prokazatelně ví, že neobdržel zásilku, napište mi to prosím do emailu: starosta@muas.cz, ať mohu služby České pošty reklamovat. Napište nejpozději do pátku 13. října," vzkazuje lidem starosta Aše Vítězslav Kokoř.

Mezi Mokřinské, kteří marně nahlíželi každý den do schránky, patří i Ladislav Fedor. "V září mi nepřišlo SIPO. Nepřišla mi ani složenka s penězi. Dcera se proto poslední zářijový pátek rozhodla zajít na poštu z vlastní iniciativy a raději jsme vše zaplatili, přibližně dle předchozích plateb. Až v pondělí 2. října jsem našel ve schránce dopis od ČEZ s výměrou platby. Poslal jsem ji už v pátek, tak snad bude vše v pořádku. Dříve jezdila pošta jednou týdně a naplnila všem v paneláku schránky. Poslední dny v září se tu ale nikdo neukázal," říká dvaasedmdesátiletý senior, který je na tuto komunikaci s poštou odkázaný. Mail ani elektronickou komunikaci v jeho věku nepoužívá a začít s tím ani nehodlá. S různými aplikacemi od dodavatelů či poskytovatelů služeb také ne. "Tyhle věci už pro mě nejsou. Nemám ani internet," dodává Fedor.

Ilustrační foto.
Pošta v Aši obnoví doručovatele. V Ostrově omezuje sobotní provoz

Má štěstí v tom, že mu pomůže dcera. Jsou ale senioři, kteří jsou odkázáni sami na sebe a na zásilkách pošty jsou závislí. Mají strach, že nezjistí, kolik a komu mají co platit, a ze dne na den je například odstřihnou od elektřiny anebo budou platit penále za pozdní platbu.

Mnoha Ašákům tak nezbývá než hledat svou zásilku či dopis na sociálních sítích. Mnozí už si z toho dělají i legraci. "Nemáte tam něco pro mě? Už měsíc tu nebyl pošťák," píše jeden z nich. Ti ostatní musejí vydržet do konce roku. Poté by mělo přijít podle zástupců pošty i města ke zlepšení.

Ilustrační foto
Česká pošta stále neplní v Aši závazky, město požaduje vrácení doručovatelů

V Aši už téměř dva roky doručují zásilky České pošty pracovníci z Chebu a od té doby služba vykazuje mnoho nedostatků, pošta zkrátka adresátům nechodí. Po jednání starosty a generálního ředitele státního podniku nakonec došlo k dohodě a ašští doručovatelé se od 1. ledna obnoví. Město Aš České poště nabídlo, že jí vypomůže v náboru zaměstnanců, kteří by měli být ideálně místní. A pokud ne, podmínkou by měla být znalost místopisu, aby zásilky končily tam, kde mají.