Namísto bezcílného toulání po městě mohou ašské děti mezi šesti až patnácti lety využít volnočasový klub Fénix, který sídlí areálu gymnázia v Hlavní ulici. Klub jim nabízí strávení času podle jejich zájmů a zálib.

Klub v těchto místech není dlouho a teprve teď se podařilo dokončit k využívání všechny prostory. Na jeho provozu se podílí sdružení KOTEC a město Aš v rámci Krajského programu prevence kriminality.

„Jedná se o navazující projekt na práci s mládeží, ve kterém se provozoval taneční kroužek. V něm se sdružovala spousta dětí a mnohé z nich se tanci dál nemohly věnovat,“ vysvětlila Miroslava Petříková z odboru prevence kriminality ašské radnice.

„Proto vznikl tento klub a zároveň šlo o myšlenku propojit nějak smysluplně naše projekty. Takže když KOTEC vidí problém, má šanci dítě hned v těchto prostorách nakontaktovat a pracovat i s jeho rodinou. Vlastně to zároveň působí preventivně. To neznamená jen vytvořit kluby a prostory, ale také s dětmi nějakou formou pracovat. Proto je potřeba to všechno propojit i s městem, což se nám v Aši podařilo. Nastavili jsme nějakou rovnováhu a vzájemně si pomáháme a díky bohu to má vliv i na ty děti, protože kdo si hraje, nezlobí,“ uvedla. „To platí všude.“

Město Aš se v poslední době potýká s nárůstem vandalismu a právě tento klub by mohl přispět k jeho zmírnění.

„KOTEC už třetím rokem v Aši dělá sanaci rodiny a při své práci s rodinou zjišťoval, že spousta dětí je bezprizorních a nemá žádné volnočasové aktivity a bohužel Centrum podpory rodiny to nemohlo zajišťovat,“ vysvětlila Eva Holečková z ašského sdružení KOTEC. „Proto vznikl nápad na volnočasový klub. Napsali jsme projekt, který si město Aš podalo na krajský úřad a v rámci prevence kriminality vznikl projekt Fénix. Karlovarský kraj nám poskytl dotaci 200 tisíc korun, deset procent pokrývá město Aš,“ řekla.

Klub je prozatím otevřen dvakrát v týdnu a nabízí prostor pro jakékoliv vyjádření dětského nadání od výtvarných aktivit po hraní společenských her, či jen bezpečný prostor pro trávení volného času.