Na pozemcích u Aše by ještě letos měla začít výstavba čtyř obytných výškových budov, nemocnice pro zámožné klienty, nákupního střediska, hotelu a kasina.
S tím počítá první etapa výstavby.
Už v prosinci loňského roku prezentovala představitelům města Aš izraelská skupina BCD Group svůj investiční záměr, který plánuje realizovat na pozemcích hospodářského parku Aš.
„Izraelská skupina se v Aši poprvé objevila už před rokem, kdy vybírala vhodné lokality pro své záměry,“ sdělil mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Po vyhodnocení několika možností si zvolila Aš. BCD Group hodlá koupit veškeré pozemky hospodářského parku, to je 72 hektarů, z toho zastavěno by bylo 700 tisíc metrů čtverečních.“
„Vůbec si neumím představit, jestli to bude mít pro obyvatele Aše nějaký přínos. Pokud vzniknou nová pracovní místa, pak to bude jen dobře,“ řekla místní obyvatelka Jana Sedláková. „Ale určitě to nebude nic pro běžné obyvatele příhraničí. Stejně nevěřím, že to půjde tak rychle, jak si plánují. Jestli vůbec začnou s nějakou výstavbou.“
Od první schůzky na ašské radnici uplynulo už osm měsíců a situace se vyvíjí tak, že skupina už průmyslovou zónu koupila a zadala zpracování předběžné studie proveditelnosti a také dopravní studie.
„Smyslem této studie je spočítat dopady nárůstu dopravy na samotné město, na spojnici Aš – Cheb a na celý region v souvislosti s nově se tvořícím územním plánem Aše a zároveň navrhnout způsob napojení stávajících komunikací u obchvatu města na průmyslovou zónu,“ přiblížil Vrbata.
V dalších etapách chtějí Izraelci vybudovat na 100 tisících metrech čtverečních průmyslovou zónu pro technologické firmy a zábavní komplex o rozloze 45 tisíc metrů čtverečních.
Město Aš nebude do výstavby vůbec investovat, vše je v rukou izraelské skupiny.