VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezlomí mě

AŠ - Vyjádření Alexandry Benešové k problémům kultury v Aši

10.10.2007
SDÍLEJ:

Znak města AšFoto: Repro

… Nezlomí mě …


Vážení spoluobčané, novináři, příznivci, kritici.


Od 1.října 2006 jsem ve funkci a službě jako „generální dodavatel kulturních pořadů pro město Aš“. Co mohu po roce říci ktéto etapě svého života?


Dalo mi to mnoho zkušeností, nejen pracovních, ale především lidských. To, že „v nouzi poznáš přítele“ a „doma není nikdo prorokem“ víme všichni. Ale také to, že „když kapka vody bude stále kapat na kámen, udělá do něj důlek“. Čas, který je mi vyměřen na zkušenou je tak krátký, abych mohla tak akorát zamést špínu a nepořádek nahromaděný za minulé roky, vyřešit zdánlivě neřešitelné (a dlouho tak i propagované) a pouze naznačit, kam by se vše mohlo a mělo ubírat. Člověk je tvor učenlivý, dá na osobní zkušenost a prožitek, o kterém se musí několikrát přesvědčit „na vlastní kůži“. Pokud mají lidé zafixováno zlet minulých, že AKS je špinavá ratejna, kde není rozumět jedinému slovu ani co vidět, těžko je přesvědčím o opaku. Pouze když uslyší od známých, kteří sebrali odvahu (nebo to byla zvědavost) a přišli na některý zpořadů, jaký to byl neopakovatelný zážitek a že je to opravdu o něčem jiném. Ale uvěří tomu, když zjiné strany slyší a čtou kritiku od představitelů našeho města, kteří bez této osobní zkušenosti setrvávají neustále vminulosti? Není vtom právě záměr, aby mně bylo dokázáno, že „to prostě tady nejde“, aby mě nakonec zlomili? Jsou to pouze spekulace na základě pár „uniklých“ informací či dojmu zcelé této „spolupráce“ směstem.


Ohledně financování kultury zprostředků dotace města musím říci, že tyto jsou dostačující sotva na pokrytí nákladů sbudovou a platů zaměstnanců. Kdybych neměla své další aktivity mimo území Aše a své sponzory, těžko bych přežila do dnešních dnů. Věřte – nevěřte. Vše je však interpretováno opět jinak.

Co mi to vzalo? Srdce – mám toto město opravdu ráda a bolí mě, když vidím, že skupina lidí, kteří se tváří, že jim jde o dobro města, chce mít pouze „kontrolu“ nad veškerým vývojem bez touhy po profesionálním řešení. Doufám, že osobní rozpory vtéto rovině nemají místo. Zdraví – vtouze, aby pohoda, harmonie a klid vmém okolí byly stále přítomny, vstřebávám všechny negace – a není jich málo – do sebe. To se samozřejmě musí někde projevit. Čas – který bych mohla věnovat něčemu jinému, než mlácením hlavy o zeď, kterou stejně nepohnu. Ideály – se kterými jsem před 10-ti lety přijela, že žít na malém městě je skvělé, že mi nevadí, když mi lidé „vidí do talíře“, protože žiji poctivě a spravedlivě. Právě toto se zde asi nevyplácí. Pak jsem pro některé buď „blbá“, nebo lžu. (Nebo jsem podvodník, jak o mně řekl starosta Blažek vpřítomnosti mého právníka a vzápětí mi vyhrožoval, co si slibuji od dopisu do Rady města, když tam sedí XY členů ODS…)

Pár lidí, kteří mi věří a znají mě už delší dobu mi několika svými větami také dali impuls a směr: „…úspěch se neodpouští“, „…každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“, „…jen doufám, že to ta ženská nevzdá a znechucená se nevrátí do Prahy…“, „…vydrž, trenérko!“ Vím, že jsou lidé, kteří si mé práce i postojů váží a pro ně stojí za to zde zůstat. Ale nemít tuto jistotu, podporu rodičů i manžela, asi bych už ten tlak nerozdýchala…

Vím, že si opět tímto prohlášením pohorším, ale nikdy mi nešlo o populistickou propagandu svých projektů. Má práce mluví za mě. Reprezentaci, kterou městu nabízím u nás i vzahraničí, nám může závidět kdejaké krajské město, na jednáních vširokém okolí (i za hranicemi) dostávám zajímavé nabídky ke spolupráci. Přesto, že jsem chtěla zůstat našemu městu věrná, za současných podmínek a vdané atmosféře budu muset své předsevzetí odsunout do budoucnosti. Pocit lidské důstojnosti, úcty a profesionálního přístupu mi zde opravdu chybí. Byla jsem pouze nepohodlnou brzdou vpříštím vývoji vnašem městě… Takto zde končí spousta mladých, zapálených lidí pro věc, kdy radši dojíždějí jinam ze stejných důvodů. Jak však toto město bude vypadat vbudoucnu? Neměli bychom myslet právě na to, jak zde udržet novou generaci aktivních lidí? Ať si to každý přebere po svém.

Jen mě tyto zkušenosti utvrdily vsetrvání vradikálnosti svého konání. I když se právě toto některým nelíbí a navenek mě odsuzují, věřím, že ve skrytu srdce vědí, že tento postoj je charakterní a čitelný. Vždy jsem bojovala proti každé diktatuře a nesvobodě. Nebudu jiná. Proto to budu mít vždy těžké stěmi, kteří nechtějí pravdě pohlédnout do tváře.

Na závěr dva citáty zknihy „Jiskry sv.Ignáce“ – Gabriela Hevenesiho:

„…Že je praseti milejší bláto než růže, že si víc cení odpadky než perly, neubírá nic ani na ceně perlám, ani na kráse růžím. Nestarej se o to, co se o tobě povídá, nýbrž kdo to říká. Takový jsi a tak velikým zůstaneš, jaký a jak veliký jsi před Bohem. O tobě rozhodne buďto pozitivně nebo negativně Bůh. Uzná-li tě Jeho soud za dobrého, vysměj se klidně úšklebkům celého světa.“ (str.264)

„…Jestliže se nám zdá, že naše snaha vyzněla naprázdno, doufejme, že přinese užitek teprve časem. I když dopadne výsledek hůře, než jsme si přáli, nesmíme klesat na mysli. Odměna nás vžádném případě nemine. Bůh nám ji připravil za naši dobrou vůli, za naše úsilí, a ne za náš výkon nebo úspěch…“ (str.146)

Pro tuto chvíli se loučím sVámi a sašskou kulturou. Věřme, že leklé ryby ve znaku města se promění vptáka Fénixe, který snad časem znovu povstane ze svého popela, až přijde jeho čas a uzraje doba. Dokud sami neřeknete svůj názor ktéto dlouhodobé problematice, budou zde o věcech kultury rozhodovat lidé, jejichž pojetí „kultury celé osobnosti“ je více než absurdní…

Vaše Saša zAše

Alexandra Benešová

10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 500 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pivovarská 1677/19, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Nástup možný ihned (během letních měsíců po domluvě umožníme odjezd na plánovanou dovolenou). Pracovní doba: nepravidelná pracovní doba dle otevírací doby prodejny (Po-Ne 9:00-20:00 h). Náplň práce: zástupce/kyně vedoucí do prodejny hraček. Požadujeme: praxe ve vedení lidí, flexibilita, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zodpovědost, slušné a příjemné vystupování, dobré komunikační dovednosti, orientace na zákazníka, zodpovědný přístup k práci. Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem; své životopisy zasílejte na e-mail kariera@dracik.cz (do předmětu prosím uveďte "Cheb/zástup").. Pracoviště: Dráčik - duvi cz s.r.o. -001, Pivovarská, č.p. 1677, 350 02 Cheb 2. Informace: Pavla Jírová, +420 739 658 393.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 5. května 106/9, 351 01 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (6:00-18:00 h). Požadujeme: vyučení v oboru "zámečníci" nebo "instalatéři - topenáři" nebo "elektrikáři", praxe vítána, spolehlivost, profesionalita, kreativita, loajalita, aktivní přístup k potřebám klientů, osvědčení o odborné způsobilosti v elektrotechnice dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. (§ 6) výhodou. Nabízíme: zvláštní prémie, podnikové stravování, pracovní podmínky v příjemném hotelovém prostředí s celosezónní obsazeností, možnost dalšího profesního růstu a vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 7:00-16:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Františkovy lázně aquaforum a.s., 5. května, č.p. 106, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Jaroslav Svatoň, +420 737 209 284.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 700 Kč

Figuranti, dělníci výkopových prací a dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl Stavební dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: okres Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) - poté možné prodloužení. Pracovní doba: Po-Pá 7:00-15:30 h. Požadujeme: bezúhonnost. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat St 8:00-10:00 h) - následná osobní schůzka proběhne na adrese Havlíčkova 2, 350 02 Cheb (St 8:00-11:00 h).. Pracoviště: Ukrabud, s.r.o. -006, 350 02 Cheb 2. Informace: Andrea Hradecká, +420 608 140 660.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 20 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepce. Požadované vzdělání: úsv. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rübezahl Marienbad Luxury Historical Castle Hotel & Golf, Mariánské Lázně 591, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (8:00-20:00 h). Požadujeme: vzdělání a praxe v oboru, výborné vystupování a prezentace, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, znalost NJ, AJ (další jazyky výhodou). Nabízíme: další možný růst mzdového ohodnocení (praxe, jazyky, vzdělání), zaměstnanecké výhody. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 10:00-18:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Nový radhošť, s.r.o. -001, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Pivec, +420 355 549 990,774 600 007.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dům dětí a mládeže v Ostrově na Karlovarsku.

Dům dětí a mládeže potřebuje novou střechu. Nedostává se ale řemeslníků

Ilustrační foto

Alergiky potrápí kromě trav také pyl černého bezu

Zlodějíček se vloupal do auta. Majitel mu to ale usnadnil

Ostrov – Pokoj si zřejmě nedá šestadvacetiletý zlodějíček, který krade opakovaně a tentokrát si vyhlédl zaparkované auto.

Růst průměrných mezd v regionu byl nejvyšší v Česku. Jenomže...

Karlovarský kraj - Nad strohou zprávou vydanou statistiky by se dalo jásat. Oznámili, že průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla v Karlovarském kraji 26 287 korun. Což představovalo meziroční nárůst o 10,1 procenta.

Nejlepší tým vodních záchranářů má Cheb

Cheb - S titulem nejlepšího týmu vodních záchranářů se domů vrací hasiči ze stanice Cheb. Ti uspěli v prestižním klání vodní záchranné Slezské Harty, která je považována za neoficiální mistrovství České republiky ve vodním záchranářství.

OBRAZEM: Den záchranářů Karlovarského kraje

Rolava - Den záchranářů Karlovarského kraje se konal v rekreačním areálu Rolava už po jedenácté. I letos sem zamířily za atraktivním programem tisíce lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT