VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezlomí mě

AŠ - Vyjádření Alexandry Benešové k problémům kultury v Aši

10.10.2007
SDÍLEJ:

Znak města AšFoto: Repro

… Nezlomí mě …


Vážení spoluobčané, novináři, příznivci, kritici.


Od 1.října 2006 jsem ve funkci a službě jako „generální dodavatel kulturních pořadů pro město Aš“. Co mohu po roce říci ktéto etapě svého života?


Dalo mi to mnoho zkušeností, nejen pracovních, ale především lidských. To, že „v nouzi poznáš přítele“ a „doma není nikdo prorokem“ víme všichni. Ale také to, že „když kapka vody bude stále kapat na kámen, udělá do něj důlek“. Čas, který je mi vyměřen na zkušenou je tak krátký, abych mohla tak akorát zamést špínu a nepořádek nahromaděný za minulé roky, vyřešit zdánlivě neřešitelné (a dlouho tak i propagované) a pouze naznačit, kam by se vše mohlo a mělo ubírat. Člověk je tvor učenlivý, dá na osobní zkušenost a prožitek, o kterém se musí několikrát přesvědčit „na vlastní kůži“. Pokud mají lidé zafixováno zlet minulých, že AKS je špinavá ratejna, kde není rozumět jedinému slovu ani co vidět, těžko je přesvědčím o opaku. Pouze když uslyší od známých, kteří sebrali odvahu (nebo to byla zvědavost) a přišli na některý zpořadů, jaký to byl neopakovatelný zážitek a že je to opravdu o něčem jiném. Ale uvěří tomu, když zjiné strany slyší a čtou kritiku od představitelů našeho města, kteří bez této osobní zkušenosti setrvávají neustále vminulosti? Není vtom právě záměr, aby mně bylo dokázáno, že „to prostě tady nejde“, aby mě nakonec zlomili? Jsou to pouze spekulace na základě pár „uniklých“ informací či dojmu zcelé této „spolupráce“ směstem.


Ohledně financování kultury zprostředků dotace města musím říci, že tyto jsou dostačující sotva na pokrytí nákladů sbudovou a platů zaměstnanců. Kdybych neměla své další aktivity mimo území Aše a své sponzory, těžko bych přežila do dnešních dnů. Věřte – nevěřte. Vše je však interpretováno opět jinak.

Co mi to vzalo? Srdce – mám toto město opravdu ráda a bolí mě, když vidím, že skupina lidí, kteří se tváří, že jim jde o dobro města, chce mít pouze „kontrolu“ nad veškerým vývojem bez touhy po profesionálním řešení. Doufám, že osobní rozpory vtéto rovině nemají místo. Zdraví – vtouze, aby pohoda, harmonie a klid vmém okolí byly stále přítomny, vstřebávám všechny negace – a není jich málo – do sebe. To se samozřejmě musí někde projevit. Čas – který bych mohla věnovat něčemu jinému, než mlácením hlavy o zeď, kterou stejně nepohnu. Ideály – se kterými jsem před 10-ti lety přijela, že žít na malém městě je skvělé, že mi nevadí, když mi lidé „vidí do talíře“, protože žiji poctivě a spravedlivě. Právě toto se zde asi nevyplácí. Pak jsem pro některé buď „blbá“, nebo lžu. (Nebo jsem podvodník, jak o mně řekl starosta Blažek vpřítomnosti mého právníka a vzápětí mi vyhrožoval, co si slibuji od dopisu do Rady města, když tam sedí XY členů ODS…)

Pár lidí, kteří mi věří a znají mě už delší dobu mi několika svými větami také dali impuls a směr: „…úspěch se neodpouští“, „…každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“, „…jen doufám, že to ta ženská nevzdá a znechucená se nevrátí do Prahy…“, „…vydrž, trenérko!“ Vím, že jsou lidé, kteří si mé práce i postojů váží a pro ně stojí za to zde zůstat. Ale nemít tuto jistotu, podporu rodičů i manžela, asi bych už ten tlak nerozdýchala…

Vím, že si opět tímto prohlášením pohorším, ale nikdy mi nešlo o populistickou propagandu svých projektů. Má práce mluví za mě. Reprezentaci, kterou městu nabízím u nás i vzahraničí, nám může závidět kdejaké krajské město, na jednáních vširokém okolí (i za hranicemi) dostávám zajímavé nabídky ke spolupráci. Přesto, že jsem chtěla zůstat našemu městu věrná, za současných podmínek a vdané atmosféře budu muset své předsevzetí odsunout do budoucnosti. Pocit lidské důstojnosti, úcty a profesionálního přístupu mi zde opravdu chybí. Byla jsem pouze nepohodlnou brzdou vpříštím vývoji vnašem městě… Takto zde končí spousta mladých, zapálených lidí pro věc, kdy radši dojíždějí jinam ze stejných důvodů. Jak však toto město bude vypadat vbudoucnu? Neměli bychom myslet právě na to, jak zde udržet novou generaci aktivních lidí? Ať si to každý přebere po svém.

Jen mě tyto zkušenosti utvrdily vsetrvání vradikálnosti svého konání. I když se právě toto některým nelíbí a navenek mě odsuzují, věřím, že ve skrytu srdce vědí, že tento postoj je charakterní a čitelný. Vždy jsem bojovala proti každé diktatuře a nesvobodě. Nebudu jiná. Proto to budu mít vždy těžké stěmi, kteří nechtějí pravdě pohlédnout do tváře.

Na závěr dva citáty zknihy „Jiskry sv.Ignáce“ – Gabriela Hevenesiho:

„…Že je praseti milejší bláto než růže, že si víc cení odpadky než perly, neubírá nic ani na ceně perlám, ani na kráse růžím. Nestarej se o to, co se o tobě povídá, nýbrž kdo to říká. Takový jsi a tak velikým zůstaneš, jaký a jak veliký jsi před Bohem. O tobě rozhodne buďto pozitivně nebo negativně Bůh. Uzná-li tě Jeho soud za dobrého, vysměj se klidně úšklebkům celého světa.“ (str.264)

„…Jestliže se nám zdá, že naše snaha vyzněla naprázdno, doufejme, že přinese užitek teprve časem. I když dopadne výsledek hůře, než jsme si přáli, nesmíme klesat na mysli. Odměna nás vžádném případě nemine. Bůh nám ji připravil za naši dobrou vůli, za naše úsilí, a ne za náš výkon nebo úspěch…“ (str.146)

Pro tuto chvíli se loučím sVámi a sašskou kulturou. Věřme, že leklé ryby ve znaku města se promění vptáka Fénixe, který snad časem znovu povstane ze svého popela, až přijde jeho čas a uzraje doba. Dokud sami neřeknete svůj názor ktéto dlouhodobé problematice, budou zde o věcech kultury rozhodovat lidé, jejichž pojetí „kultury celé osobnosti“ je více než absurdní…

Vaše Saša zAše

Alexandra Benešová

10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 15 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chebská 244, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením. Pracovní doba: Po-So 8:00-16:30 h. Požadujeme: masérský kurz, spolehlivost. Nabízíme: prémie, zaměstnanecké stravování. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 15:00-17:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Pobyt wellnes s.r.o. -003, Chebská, č.p. 244, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Vlasta Hengeričová, +420 702 009 194.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 13 692 Kč

Pekaři Pracovník/ce obchodního provozu - pekař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13692 kč, mzda max. 18110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Chebská 870/23, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Vhodné i pro absolventy. Zkrácený úvazek 32,5 hod/týdně. Pracovní doba: nerovnoměrně rozložená pracovní doba (5:00-17:00 h). Náplň práce: rozpékání pečiva a jeho doplňování. Požadujeme: pracovitost, ochota, časová flexibilita. Nabízíme: stravenky, slevy, za každý odpracovaný rok 1 den dovolené navíc, možnost kariérního postupu, zvláštní prémie. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (na Informacích vyplnit dotazník).. Pracoviště: Tesco stores čr a.s. -005, Chebská, č.p. 870, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Michaela Hammová, +420 702 170 792.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Karlovarský kraj (dle zakázek). Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) - poté možné prodloužení. Pracovní doba: Po-Pá 7:00-15:30 h. Nabízíme: prémie. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat St 8:00-12:00 h) anebo e-mailem - následná osobní schůzka proběhne na adrese Havlíčkova 2, 350 02 Cheb.. Pracoviště: Ukrabud, s.r.o. -005, 350 02 Cheb 2. Informace: Andrea Hradecká, +420 608 140 660.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 41 400 Kč

Odborní administrativní pracovníci v oblasti zdravotnictví Odborný/á administrativní pracovník/ce v oblasti zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 41400 kč, mzda max. 41400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Skřivánčí 37, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadujeme: administrátor/ka zubní ordinace s lékařským vzděláním, praxe v oboru administrace 5 let, zkušenost ve vzdáleném řízení, znalost práce na PC, znalost jazyků (čeština, angličtina, ruština, hebrejština), řidičský průkaz sk. B a vlastní auto. Kontakt pro zájemce: e-mailem.. Pracoviště: Dimitrios silov, Skřivánčí, č.p. 2525, 352 01 Aš 1. Informace: Dimitrios Šilov, +420 354 693 241.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za volantem neměla co dělat

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Mise splněna. Energie se probila do baráže

Karlovy Vary - Povedlo se. Hokejisté karlovarské Energie vyhráli obě utkání na ledě Slavie Praha 2:1 a 3:0 a po celkovém vítězství 4:0 na zápasy si vybojovali postup do baráže.

Platba kartou? Většinou už standard

Karlovarský kraj - Obliba bezhotovostních plateb roste a tomuto trendu se přizpůsobují také různé instituce. I v Karlovarském kraji přibývá míst, kde člověk nepotřebuje hotovost.

Infocentrum zdobí desítky obrázků

Cheb - Výstava dětských prací s názvem Když barvy tančí je nyní k vidění v prostorách Turistického infocentra Cheb.

Nejdřív nabízela sex, po odmítnutí ukradla mobilní telefon

Aš - Chtěla si přivydělat sexem, když ji cizinec odmítl, vzala si na přilepšenou alespoň telefon.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT