Nájemné v městských bytech v Aši příští rok podraží. Shodla se na tom rada města na svém posledním zasedání.
„Rada města tímto usnesením schválila pro rok 2009 zvýšení maximální výše nájemného z bytu za metr čtvereční o 27 procent,“ uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

„To znamená z částky 23,34 korun za metr čtvereční a měsíc na 29,74 korun za metr čtvereční a měsíc. Zvýšení se týká přibližně 470 bytů,“ upřesnil mluvčí.

Existují ale výjimky, jichž se zvýšení nájmu nebude týkat. „Měsíční navýšení nájemného nebude provedeno v bytech vybudovaných za účasti státní dotace v objektech Poštovní náměstí 1, Textilní 17, Textilní 26 a Textilní 28,“ konkretizoval Vrbata.
Od 1. července vzrostl také nájem v městských bytech v Chebu. Zastupitelé počítali s indexem roční míry inflace pro rok 2008 ve výši 2,8 procenta, takže koeficient pro výpočet nájmu je 1,028.

„Bydlení je čím dál dražší,“ poznamenal Cheban Zdeněk Chovanec. „Nejhorší je, když hledáte podnájem. Při studování inzerátů se nestačíte divit, kolik majitelé chtějí měsíčně například za byt o dvou místnostech. To jsou někdy až nehorázné sumy. Copak si to našinec s tím platem, který tady má, může dovolit?“ rozčiloval se. „A město se svých bytů zbavuje prodejem. Tomu neříkám podpora občanům, zejména mladým,“ dodal.