VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dugonga spatřili na vlastní oči

Aš - Ašským potápěčům se Vánoce vydařili. Expedice do Rudého moře měla úspěch

22.1.2008
SDÍLEJ:

DUGONG INDICKÝ. Čtveřici ašských potápěčů se při vánoční expedici do Rudého moře podařilo najít hned dva exempláře vzácného Dugonga.Foto: Foto: archív volného sdružení ašských potápěčů

Vánoční expedice skupiny ašských potápěčů za vzácným Dugongem indickým skončila úspěchem. Při dvou posledních ponorech vzácného mořského tvora Dugonga, který je příbuzným kapustňáka, spatřili na vlastní oči. Pořídili také několik fotografií a video.

„V Aši jsme si jako potápěči vytvořili malé volné sdružení,“ uvedl Věroslav Souček, potápěč z Aše. Potápění se stalo jeho koníčkem už před šesti lety. Za rok absolvuje zhruba 120 ponorů.

Za svým koníčkem jezdí ašští potápěči nejen na české nádrže, ale dnes už doslova po celém světě. Jednou týdně se scházejí i v ašském bazénu.
„Potápíme se na Jesenici, v Mrákově u Domažlic, na Barboře u Chomutova nebo jezdíme na vnitrozemské jezero k německému Chemnitz,“ poznamenal. Výjimkou nejsou ani cesty k mořím. Jednou takovou byla i úspěšná výprava do Rudého moře.
„Expedici za Dogongem jsme začali připravovat už loni v létě. Před Vánoci jsme pak vyrazili do Egypta. Konkrétně do oblasti Marsalaam, zátoka Abu Dahab,“ upřesnil Souček.

Čtveřice ašských potápěčů, Věroslav Souček, který už Dugonga na vlastní oči spatřil před dvěma lety, Jitka Hilfová, první žena, která se v Aši začala potápět, Václav Drófa a Josef Míla začala zátoku o rozměrech zhruba 500 x 500 metrů za bouřlivého počasí prohledávat. Zpočátku ale marně.

„Voda byla zkalená, viděli jsme zhruba deset metrů okolo sebe. Normální viditelnost je v přitom v této oblasti asi 40 metrů. Při předposledním ponoru jsme zahlédli velkého Dugonga. Měl zhruba 5,5 metru,“ popsal Souček úspěch ašských potápěčů. Při posledním ponoru pak celá čtveřice objevila dalšího menšího Dugonga, který se před nimi schovával v oblacích zvířeného písku.

Na rozdíl od jiných výprav měli Ašští více štěstí. Vzácného tvora se jim podařilo spatřit. Podle domorodců žijí v lokalitě dva Dugongové, které poznávají podle jizev způsobených lodními šrouby. Malý Dugong, kterého výprava viděla při posledním ponoru mezi ně ale nepatří.

Dugong indický

Jedná se o savce radu Sirenia (sirény) jménem Dugong (věd. jménem Dugong dugon). Existuje pouze cca 130 000 jedinců celého řádu Sirenia, což je nejméně v celé živočišné říši.
Délka 2,5-4 m, váha 250-900 kg, rozšířční Vých. Afrika, Asie, Australie, tichomořské ostrovy.
Má srpovitou ocasní a krátké přední ploutve pádlovitého tvaru. Kůže je tlustá, tuhá, šedá nebo šedohnědá převážně holá.
Má poměrně malý mozek. Charakteristickymi znaky lebky dugonga je příkře dolu lomená čenichová část, nesoucí 1 pár klů, a význacný zářez v dolní čelisti. Pod vodou může uzavřít mozdry a oční víčka.
Musí vyplouvat k hladině pro vzduch, pod vodou vydrží až 20 minut.
Živí se pouze rostlinami, často slídí na mořském dně a hledá rhizomy (vlákna rostoucí pod povrchem dna) mořských chaluh s vysokou koncentrací uhlohydrátů. V důsledku velkeho objemu plynů vznikajicich při trávení rostlinného materiálu má velkou vznášivost, pro kompenzaci má těžké kosti s velkou specifickou hmotou.
Má převážně denní aktivity, pravidelně denně plave v závislosti na potravě a slapovém pohybu vod do pobřežního pásma a do lokalit vzdálenějších od pobřeží. V některych oblastech podniká delší sezonní migrace, sleduje přitom vodní rostliny a vyhýbá se studeným mořským proudům.
Někteří dugongove žijí samotářsky, ale většina vytvaří rozvolněné skupiny s 10-20, výjimečně 100 i více zvířat. Členové skupin se mohou shlukovat, aby zastrašili predátory např. žraloky.
Samci soutěží o samice zvukovými projevy a utočným postrkovánim. Zásnubni hry a páření (jsou monogamní) jsou rovněž dopravázeny zvukovými a hmatoými signály.
Březost trvá 13-14 měsíců, rodí se jedno mládě dlouhé až 1,2 m a vážící až 35 kg. Pečuje o ně matka s pomoci sourozenců mladete a příbuzných samic, odstavuje je do staří 18 mesiců.
Dugong se dožívá až 70 let.

 

22.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení