VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do rodin se daří umisťovat i postižené děti

Aš - rozhovor s Miroslavem Rákosem, ředitelem Krajského dětského domova po děti do tří let

16.3.2008
SDÍLEJ:

Miroslav RákosFoto: Foto: Archív Chebský deník

Miroslav Rákos je lékař a ředitel Krajského dětského domova pro děti do tří let. Byl ale především jedním z iniciátorů zavedení utajených porodů v Dětském domově v Aši (DD). V rozhovoru pro Deník prozradil třeba, zda byly začátky těžké.

Kdy vás napadla myšlenka zavedení utajených porodů v Aši?
Na možnost nabídnout ženám, které se rozhodly dát dítě do adopce, ale bojí se negativní reakce nejbližšího okolí, jsem myslel od svého nástupu do funkce ředitele DD – tedy od roku 1991. V té době probíhala rekonstrukce hlavní budovy DD v Aši ve Vladivostocké ulici a při té vznikly čtyři poměrně slušně vybavené pokoje.

Jak dlouho se jim tedy věnujete v praxi?
Tuto akci jsme zahájili od ledna 1997, kdy se nám podařilo sehnat finance z Nadace KB Jistota. Tyto peníze měly sloužit na úhradu nákladů pobytu matek, které byly bez financí.

Byly začátky těžké? Musel jste bojovat s úředníky, kteří vám nevěřili?
V té době jsme byli rozpočtovou organizací Okresního úřadu v Chebu. Tam pro tuto akci měli pochopení. Měli jedinou podmínku – nemohla se financovat z rozpočtu, který byl určen pouze pro naše děti. Proto jsme se snažili získat peníze na rozjezd od sponzorů. A po získání základního kapitálu jsme celou akci spustili.

Máte na starost dětský domov také v Karlových Varech. Kolik je to dětí?
Obě zařízení mají 180 lůžek, z toho je 30 určeno pro těžce zdravotně a mentálně postiženě děti od 3 do 26 let.

Kolik procent dětí má šanci, že si je nějaká rodina vezme?
Máme jediný cíl – všechny děti vrátit zpět do jediného přirozeného prostředí, ve kterém mohou vyrůstat, to je do rodiny. Každý rok přijmeme do obou zařízení kolem 110 dětí a minimálně stejný počet musí od nás odejít. Statistiky ukazují, že dokonce 55 procent z nich se vrací zpět do své biologické rodiny a pro 45 procent nacházíme novou rodinu. Musíme vyřešit osud našich svěřenců do dosažení věku 3 let. Nechceme překládat děti do dalších dětských domovů. A pokud nemají děti výrazný zdravotní problém, tak se nám to daří.

Je problémové umisťovat do rodin postižené děti?
Je to velký problém. Drtivá většina žadatelů o náhradní rodinnou péči chce co nejmenší a zdravé dítě. V loňském roce se nám ale podařilo předat do pěstounské péče 16 dětí, z nichž polovina měla více či méně výrazný zdravotní problém. To je oproti předchozím létům velký pokrok a úspěch. Doufám, že tento trend bude pokračovat.

Miroslav Rákos není jen lékařem, ředitelem Krajského dětského domova v Aši a Karlových Varech, ale také otec dvou dětí.

V Aši jste přijali k utajeným porodům přes 50 žen. Je nějaký příběh, na který rád vzpomínáte?
Všechny příběhy a všechny ženy mi uvízly v paměti. Jejich příběhy byly dojemné, dramatické a často jsem se styděl za to, že jsem muž. Většina žen by si ráda dítě ponechala, pokud by je partner podržel. Nejvíce mi v paměti zůstal příběh jedné již zralé ženy. Když k nám přijela, říkala, že nemůže s dítětem žít. Že by to sama nezvládla. Po 14 dnech se k nám pro dítě vrátila a pronesla památnou větu. „Myslela jsem si, že nemůžu žít s dítětem a zjistila jsem, že nemůžu žít bez dítěte.“ A dítě si od nás odvezla.

Co vás v práci dokáže nejvíc potěšit?
Když od nás odchází dítě přitisknuté ke svým rodičům. A je to jedno, zda jsou to biologičtí nebo adoptivní.

Čím jste chtěl být jako malý kluk?
Jako každý kluk – chvilku kosmonautem, pak popelářem. Nakonec díky mému předchůdci v tomto zařízení, doktoru Lukavcovi, jsem se vydal na dráhu pediatrie a poté jsem po něm převzal zařízení v Aši. A snažím se pokračovat v jeho práci a nedělat mu ostudu.

Život Miroslava Rákose v kostce

Po základní škole v Aši nastoupil Miroslav Rákos, nyní ženatý otec dvou dětí, na chebské gymnázium, na kterém v roce 1976 maturoval. Na Fakultě dětského lékařství v Praze promoval v roce 1982. Jako dětský lékař pracoval v Chebu i v Aši. Ředitelem ašského dětské domova se stal Miroslav Rákos 1. ledna 1991. O patnáct let později začal zastávat funkci ředitele Krajského dětského domova pro děti do 3 let v Aši a Karlových Varech.

Autor: Václava Simeonová

16.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 15 000 Kč

Odborní maséři ve zdravotnictví Masér/ka ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 21400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: LD Mercur, Masarykova 25/3, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Čt 7:00-15:45 h, Pá 7:00-14:30 h. Náplň práce: provádění stanovených druhů léčebných masáží (s výjimkou segmentových), příprava a podávání částečných i celkových koupelí (včetně přísadových), provádění základních vodoléčebných procedur, aplikace tepla (např. za použití soluxu nebo parafínu). Požadujeme: nutný akreditovaný kurz pro nižší zdravotnické pracovníky v oboru "maséři". Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 5 dní volna z důvodu zdravotní indispozice, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na stravu. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 7:00-14:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra -001, Masarykova, č.p. 25, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Jana Mikešová, +420 974 827 665.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 17 760 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17760 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Lázeňský dům Kijev, Národní 15, 351 01 Františkovy Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Platové ohodnocení od 17.760,- Kč (konkrétní výše dle praxe). Pracovní doba: jedná se o zaměstnání s 8-hodinovou pracovní dobou a se začátkem směny v 7:00 h. Požadujeme: spolehlivost, zodpovědnost, občanská bezúhonnost, odborná způsobilost odpovídající zákonu č. 96/2004 Sb. Nabízíme: zázemí stabilní české společnosti, odpovídající platové ohodnocení, příjemné pracovní prostředí, 5 týdnů dovolené, závodní stravování v rámci vlastního stravovacího zařízení atd. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-11:00 h a 11:30-15:00 h) anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (Po-Pá 8:00-11:00 h).. Pracoviště: Vojenská lázeňská a rekreační zařízení -001, Národní, č.p. 15, 351 01 Františkovy Lázně. Informace: Monika Průšová, +420 354 478 516.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 22 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stavebnictví) Manažer/ka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: K Nemocnici 2381/2, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Vhodné i pro absolventy. Náplň práce: činnost související s rozvojem regionu (spolupodílení se na chodu a činnosti společnosti, poradenská činnost pro obce území MAS 21, o.p.s. v oblasti projektové přípravy a projektového řízení, pomoc partnerům MAS 21, o.p.s. s přípravou projektových žádostí a s realizací projektů, prezentace výsledků činností MAS 21, o.p.s., organizace vzdělávacích akcí, rozvoj partnerství uvnitř regionu MAS 21, o.p.s. i s ostatními MAS). Požadujeme: min. středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou, znalost práce na PC (MS Office - Word, Excel a Powerpoint, internet), řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič/ka), dobré komunikativní a organizační schopnosti, pečlivost a spolehlivost, časová flexibilita, aktivní samostatný přístup a zodpovědnost, komunikativní znalost cizího jazyka (AJ/NJ). Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem (strukturovaný životopis zaslat na e-mail blaskova@mas21.cz do 30.4.2018; vybraní žadatelé budou pozváni na osobní pohovor).. Pracoviště: Mas 21, o.p.s. -002, K Nemocnici, č.p. 2381, 350 02 Cheb 2. Informace: Olga Blašková, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 260 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 260 kč, mzda max. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Poštovní 160/17, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.8.2019) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Platové ohodnocení: 260,- Kč/hod až 300,- Kč/hod. Pracovní úvazek 22 hod/týdně. Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné. Vhodné i pro absolventy. Požadujeme: výhodou je zkušenost s vyučováním v malotřídní škole, aktivní znalost AJ, láska k dětem. Kontakt pro zájemce: telefonicky.. Pracoviště: Základní škola a lesní mateřská škola čtyřlístek, Poštovní, č.p. 160, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Lucie Straková, +420 605 840 509.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Energie (v zeleném) hostila Litvínovbuly
17

Energie potřeboval bod. Má ho a je extraligová

Sesuv půdy a poničená železniční trať u Dalovic na Karlovarsku
22

Trať po sesuvu zatím bude mimo provoz

Rituály volejbalistů? Neholíme se, víc kapitán neprozradí

Karlovy Vary - Finálovou sérii play off volejbalové extraligy mužů zahájil lépe VK ČEZ Karlovarsko.

Pylová sezona je tu, dominuje bříza

Sokolovsko – Pylová sezona se začíná naplno rozjíždět.

První tuny kalů z ropných lagun vyjely do regionu

Karlovarský kraj – První vagony s 200 tunami upravených ropných kalů z lagun Ostaramo v Ostravě byly vypraveny ve čtvrtek do Vřesové. Kaly ekologicky zlikviduje tamní tlaková plynárna společnosti Sokolovská uhelná.

Zápach bude definitivně minulostí. Likvidace dehtových kalů začala

Chodov – Zápach, který po řadu let trápil obyvatele Staré Chodovské a blízkého okolí, by se měl konečně za několik měsíců stát definitivně minulostí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT