Radnici v Aši už více než rok zaměstnává nekvalitně postavený bytový dům o 94 bytech na Hlavní ulici. Nájemníky trápí vlhkost zdola i shora.

„Střecha vykazuje mnoho závad,“ uvedl mluvčí radnice Milan Vrbata. „Jednání mezi městem Aš a dodavatelem stavby, Geosan Group a.s. nevedla k jejich odstranění, proto město uzavřelo dohodu s bytovým družstvem Dubina II o společném postupu při řešení tohoto problému,“ sdělil. Stavba byla dokončena už před čtyřmi lety. „Spodní vlhkost, to je vlastně špatně udělaná izolace, tu uznal Geosan jako závadu a snaží se ji odstranit, částečně úspěšně, částečně méně úspěšně,“ vysvětlil starosta Aše Dalibor Blažek.

„Druhá velká závada je nekvalitně udělaná střecha, což Geosan jako reklamační závadu neuznal,“ řekl. Podle dodavatele je prý příčinou potíží neodklízení sněhu ze střechy. „Abychom ty lidi, kteří tam bydlí a investovali poměrně značné částky nenechávali v problémech po dobu, než proběhne soud s Geosanem, jsme se rozhodli , že do opravy půjdeme sami,“ řekl starosta. „Na to, abychom mohli opravu realizovat, jsme v souladu se smlouvou o dílo v loňském roce na náš účet stáhli bankovní záruku ve výši osm a půl milionu korun, nechali jsme zpracovat projektovou dokumentaci, protože jsme nechtěli opravovat střechu pouze místně,“ uvedl Blažek.

Na střechu vznikly také tři znalecké posudky. Ten, který si nechalo vypracovat město říká, že střecha je vadná, naopak posudek Geosanu tvrdí, že je v pořádku. Kvůli soudní při vznikl další posudek, ten tvrdí, že střecha není vhodná, konstrukce střechy podle něj pro Aš není správná. I samotné provedení je podle tohoto posudku špatné.

Oprava střechy vyjde na 11 až 12 milionu korun. Z toho půjde většina z bankovní záruky (8,5 milionu korun, z toho ještě město uhradilo projektovou dokumetaci), zbytek uhradí bytové družstvo. Tak zní dohoda mezi městem a bytovým družstvem Dubina, které dům užívá. Práce začnou jakmile povolí počasí.