Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru se pohraniční policisté rozmístili na běžná obvodní oddělení. Počet mužů narostl také v Aši, ale není to bohužel vidět. Noční Aš se tak stává eldorádem výtržníků a vandalů. Škoda se za poslední období vyšplhala na více než 400 tisíc korun.

„V poslední době se nám skutečně množí projevy vandalství,“ poznamenal mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Právě v noci na dnešek (pondělí 3. listopadu – pozn. redakce) kdosi vytrhal odpadkové koše,“ vyjmenoval a pokračoval: „Dávám dohromady statistiku a například za poškozené dopravní značky už jsme vynaložili 180 tisíc korun, za kanalizaci, což jsou poškozené kanály či ukradená víka, už 150 tisíc korun, za poškozené schodiště 36 tisíc korun, za poničené autobusové zastávky 15 tisíc korun,“ řekl. „Co můžou, to pomalují sprejem a takto počmáraná dopravní značka neplatí, takže se musí osadit nová,“ rozhořčil se mluvčí.

K tomu je nutné ještě připočíst poničené dětské hřiště v ašské Karlově ulici, kde se vandalové opravdu činili. Dva roky vydržely prolézačky v pořádku, teď to komusi začalo vadit a způsobil škodu ve výši 50 tisíc korun.

„Opravdu by mne zajímalo, kdo si tohle dovolil. Vždyť děti, které si sem chodí hrát, nemohou za to, že má někdo chuť ničit. Těžko jsem vysvětlovala dceři, že jí nikdo nezakazuje hraní na hřišti, že si jen někdo zkoušel svou vlastní sílu a ošidil tak naše malé o tuto radost z prolézaček,“ posteskla si jedna z ašských maminek.

Květinová výzdoba nově rekonstruovaného Goethova náměstí také neodolala. Sazeničky jsou lákadlem pro rádoby zahrádkáře, kteří si je raději bez svolení vypůjčí z městské výsadby, než by si koupili vlastní.

„To, co jsem uvedl, pochopitelně nejsou konečné cifry. Například musíme zaplatit i osazení nových dopravních značek. Ty peníze ale budou chybět jinde,“ poznamenal Vrbata.

Většina incidentů se odehrává v nočních hodinách.

„Od té doby, co se na policejním oddělení v Aši odehrál incident, při kterém podřízený napadl velitele, je to nějaké divné. Hlídky se v ulicích moc neobjevují a zdá se, že jeden nevěří druhému. Jak jim potom máme věřit my, občané?“ shodli se obyvatelé města.

„Vzhledem k tomu, že byly posíleny stavy státní policie a bylo nám řečeno, že naše služby nepotřebují, přestali jsme sloužit noční směny,“ uvedl velitel ašských městských policistů Richard Kosík. „Pokud se tedy policisté prezentují tak, že jich je dost a že si to zabezpečí sami, je zbytečné, aby město platilo ještě i naše směny. My se tedy věnujeme dodržování vyhlášek a pořádku přes den,“ podotkl.

„Za loňský rok jsme v Aši evidovali 14 přestupků a jeden trestný čin, za stejné období v letošním roce je to deset přestupků,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hrušková. „Znamená to tedy pokles. Na oddělení je více lidí a velitel a jeho zástupce mi potvrdili, že byl posílen výkon služby a hlídková činnost.“

Jak ale uvedla, naopak se policistům v Aši nelíbí, že skončily noční směny městské policie.