Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Aši neví, co s vodou

Aš - Chevak požaduje mnohonásobně vyšší platbu za balastní vody z pramenů

21.3.2009
SDÍLEJ:

ZREKONSTRUOVANÁ čistička odpadních vod v Aši bude nyní sloužit nejen samotnému městu, ale i přilehlým obcím. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Městský úřad v Aši se potýká s přebytkem vody. Od roku 1991 platí město Chevaku ročně více než 400 tisíc korun za odvod vody, která pramení v okolí města, ale do kanalizace vtéká na území Aše. Za tuto službuChevak nyní požaduje po Aši mnohonásobně vyšší částku, a to kolem sedmi milionů korun.

Prameny nejsou nijak využívané a tečou rovnou do kanalizace. „Jsou poměrně vydatné,“ poznamenal starosta Aše Dalibor Blažek. „Je to vlastně čistá voda, která zatěžuje čističku, proto jsme se původně domluvili, že bude město platit tuto částku,“ řekl. „V předloňském roce se na nás Chevak obrátil s tím, že cena vodného a stočného stoupla a že pokud by nám měli službu i nadále vykonávat, budou se řídit podle platného ceníku, to znamená násobit kubíky vody stočným a částka by v tom případě dosáhla několika milionové výše,“ poznamenal starosta.

Radnice uvažovala o svedení vody do potoka, aby nezatěžovala čistírnu odpadních vod. Chtěla asi pět metrů pod zem umístit zhruba pětisetmetrové potrubí, které mělo svést takzvanou balastní vodu do potoka. „Udělali jsme projektovou dokumentaci a jen odkanalizování pramene v Kmochově ulici by nás stálo pět milionů korun,“ poznamenal starosta. Radnice nyní přemýšlí, co dál. Voda pramenící mimo Aš je majetkem státu. Podle znaleckých posudků, které si nechala zpracovat v Ústavu státu a práva, město není povinno se o tyto vody starat. „Přeneseně to znamená, že nejsme povinni platit Chevaku za čištění těchto vod. Posudek ale také uvádí, že prameny čističku skutečně zatěžují a že by bylo dobré se s Chevakem dohodnout na spolupráci,“ uvedl starosta.

„ Protože tyto vody negativně ovlivňují složení odpadních vod přitékajících na ČOV Aš, snižují tak její účinnost a v konečném důsledku vyvolávají zvýšení provozních nákladů na čištění odpadních vod,“ vyjádřila se ředitelka společnosti Chevak, a.s. Michaela Polidarová. „Společnost Chevak Cheb, a.s. se zavázala účinně spolupracovat svým odborným zázemím při navrhování technického řešení a zařadila do svého plánu investic zpracování generelu kanalizace města Aš pro roky 2008 a 2009, jehož výstupy jsou při návrzích využity,“ doplnila ředitelka.

Platby za balastní vodu zůstanou v dohodnuté sumě asi 480 tisíc korun ročně.

Autor: Nataša Šmatová

21.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení