Projekt už má připraven a ten hovoří o tom, že tato oprava oblíbeného místa k odpočinku či sportu Ašáků a lidí z okolí by vyšla na více než 130 milionů korun.
"V kladném případě se bude jednat o již jedenáctou investiční akci, zahájenou v tomto roce či pokračující z roku minulého, nebo připravovanou pro rok letošní. Již od loňska probíhajícími investicemi jsou rekonstrukce bývalého Ašského kulturního střediska na komunitní centrum v Karlově ulici za více než 130 miliónů korunu, přeměna bývalé základní umělecké školy v Šaldově ulici na osm bytových jednotek (18 miliónů korun) a výměna veřejného osvětlení zhruba ve čtvrtině města," vyjmenoval největší investiční akce města mluvčí Aše Milan Vrbata.
Aš před zhruba osmi lety poslala peníze na účet s výhodným úrokem. Po začátku válečného konfliktu na Ukrajině e, stejně jako řada ostatních, ke svým penězům už nedostala. Pražský městský soud vloni na Sberbank vyhlásil konkurz poté, co jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci.
Bazén v Aši postavili před 45 lety. Pokud nedojde k rekonstrukci budou ho muset zavřít. Ročně ho navštíví 50 tisíc lidí, což je na město se zhruba 13 tisíci obyvatel slušné číslo. V jeho areálu došlo za čtvrt století k řadě změn a vylepšení, například hygienického zázemí či postavení venkovních bazénů. Po desítkách let by však nutně potřeboval zásadní rekonstrukci. Zejména samotný vnitřní bazén či konstrukce budovy. Provozovatelem areálu jsou v současné době Ašské lesy, kterým podle slov jejich vedení, přibývají každým rokem provozu pomyslné vrásky na čele. Společnost je stoprocentně vlastněná městem. Její vedení tvrdí, že málokteré město velikosti Aše se může pochlubit plaveckým bazénem.
„Musíme si uvědomit, že téměř všechny technologie jsou původní. Konstrukce, interiéry, vybavení jsou opravdu z doby zahájení provozu. Úprav se dočkaly pouze některé části šaten, sprch, sociálního zařízení. Díky obětavým lidem, kteří zde pracují, se daří provoz zachovat. Otázkou zůstává, na jak dlouho," říká správce plaveckého bazénu Štěpán Sauer.
S ním souhlasí i vedení Ašských lesů. "Máme připravený projekt na kompletní rekonstrukci. Řeší opravu zásadních věcí, jako jsou nosné konstrukce, hlavní bazénová vana, izolace, propojení s malými venkovními bazénky. Ale pamatuje i na nabídku nových služeb. Měly by zde být sauny, nová parní lázeň, občerstvení atd. Zlepšit by se podle vedení Ašských lesů měla i možnost parkování, či bezbariérový přístup," konstatuje jednatel Ašských lesů Jiří Červenka. Správci bazénu mají podle něho velké starosti s udržením některých technologií v chodu. V havarijním stavu jsou původní rozvody elektřiny. Netěsnící bazénovou vanou proniká voda a sedimenty narušují konstrukce a povrchy.
Za poslední rok se v něm vystřídaly desítky tisíc návštěvníků. Podle provozovatele by měl být tudíž zájem sportoviště zachovat a rozvíjet. Provoz byl slavnostně zahájen v listopadu roku 1978 a bazén už potřebuje razantní investici.