Okolí ašského muzea se proměnilo v odpočinkovou zónu. Obyvatelé města se o tom mohou přesvědčit v neděli 13. prosince mezi 14. až 18. hodinou. V tento den se bude konat v muzeu na Mikulášském vrchu den otevřených dveří spojený s prohlídkou zahrady.

„Stavba začala 1. prosince 2008 a koncem letošního října bylo hotovo,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Výsledkem téměř ročního snažení je kopec zbavený letité nahodilé zeleně a upravená zahrada, která má lákat k posezení a odpočinku. Jsou zde nově tři jezírka, amfiteátr a vyhlídka, upravené cesty a lavičky.

V příštím roce by se v prostorách zahrady měla konat akce Den pro město.

Na úpravy Mikulášského vrchu získala Aš dotaci z programu Evropské unie Cíl 3. Příspěvek činil 27,6 milionu korun. Od státu přišlo dalších 1,6 milionu korun. Celkem se investice vyšplhala na přibližně 32 milionů korun.

Revitalizace se netýkala jen okolí, ale také budovy muzea. Ta prošla rozsáhlou modernizací a přibyl výtah.

Spolu s prohlídkou muzea se mohou návštěvníci pokochat výstavou fotografií s názvem Dílna 08 – Ašsko po dvaceti letech.

„Už potřetí výstavu připravuje Zbyněk Illek z chebské galerie G4,“ poznamenal ředitel muzea Lukáš Jurčík. „Fotografie dělají ašští fotografové vždy po deseti letech, začalo to v roce 1988, pokračovalo v roce 1998 a teď budou i fotografie z roku 2008,“ vysvětlil.