Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ašské toky oživí ryba druhu lipan. A nebude to v Aši poprvé

Aš - Lipan, který je vyobrazen ve znaku města Aš, se už brzy bude prohánět místními potoky

7.6.2012 1
SDÍLEJ:

USMĚVAVÍ rybáři Libor Motyčka a Radomír Duchaj (zleva) ukazovali fotografovi lipany, které Český svaz rybářů Aš vysazoval do Ašského potoka a Bílého Halštrova.Foto: Foto: Město Aš

Značnou symboliku pro město má letošní snažení ašských rybářů, kteří se ke konci května pokusili vysadit do toků na Ašsku rybu druhu lipan. Podle mluvčího ašské radnice Milana Vrbaty je tato ryba vyobrazena ve znaku samotného města a také na jeho vlajce.

„Málokdo však ví, že německé označení lipana zní ´Äsche´," řekl Milan Vrbata. „Což se stalo základem pro německý název našeho města ´Asch´. Přes snahy změnit název po druhé světové válce (byl například navrhován název Dukla) se začala používat česká verze Aš. Umělecké ztvárnění této ryby zdobí také kašnu na Poštovním náměstí od roku 2003," vysvětlil.

Jak uvedl předseda Českého rybářského svazu místní organizace Aš Radomír Dušek, lipani se vytratili z toků ke konci devadesátých let kvůli neustálému úbytku vody. Na tom také záleží jejich nynější rozmnožení.

„Ryby jako lipani mají rády písčité dno, hodně okysličenou vodu a hlavně dostatek vody," vysvětlil Dušek. „Pokud se bude vodní hladina neustále snižovat jako v uplynulých letech, budou se lipani hůř rozmnožovat. Vysadili jsme je do dvou toků, prvním byl Ašský potok a druhým potok Bílý Halštrov. Celkově jsme jich vysadili pět set kusů s tím, že máme ještě dvě stě na příští výsadbu," dodal.

„Lipan je ryba říčních toků," řekl Viktor William Švinger, doktorand Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se zabývá prací v laboratoři intenzivní akvakultury. „Vyhovuje mu chladnější voda, písčité dno či jemně kamenité. Dorůstá velikosti až pětapadesáti čísel, a když doroste do pětatřiceti, tak se může chytat. Je to velice oblíbená sportovní ryba. To znamená, že je oblíbená rybáři k lovu. Momentálně je dost ohrožená, takže existují i líhně s lipany, které se zabývají produkcí násad. Z ašských toků vymizeli nejspíš z toho důvodu, že velmi citlivě reagují na jakékoli změny jak podnebí, tak vody. Největším problémem bývá ubývání vodní hladiny, ničení míst, kde se lipani třou, a co trápí všechny rybáře a ichtyology, jsou kormoráni," vysvětlil odborník.

Občané i rybáři se tedy den za dnem modlí, aby lipani s úspěchem po dvaceti letech obsadili ašské toky a aby město Aš nemělo tuto rybu ve znaku jen kvůli dávné vzpomínce.

Autor: Helena Langmaierová

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení