Tradiční hláška českých řidičů, že silničáři zaspali, by v současné době asi neobstála. Přípravy na zimní sezonu jsou totiž už téměř u konce.

„Je to dané zákonem, který nám ukládá být v pohotovosti od prvního listopadu. Sice nám ještě chybí připravit několik kusů techniky, ale v podstatě jsme připraveni," řekl dispečer krajských silničářů Josef Bulka.

Dostatek je také technické soli a dalších látek, které se využívají na posyp zledovatělých vozovek.

„Máme sklady plné až ke střeše. Letos jsme jen doplnili zásoby, které nám zbyly z minulého roku, kdy byla zima mírná. Kolik se ale díky tomu povedlo ušetřit, to je otázka na správce jednotlivých komunikací," dodal Bulka.

Silničáři den co den sledují počasí. Podle jejich zkušeností a předpovědí meteorologů zatím není sněžení aktuální. „Já si myslím, že až do 10. prosince bude počasí hodně podobné tomu, které známe z minulého roku. Alespoň tady dole pod Krušnými horami. Hlášeny jsou jen malé srážky a silný vítr. A i teplota bude příznivá," předpovídá Bulka.

Jako každý rok budou řidiči potkávat na svých cestách nové kusy techniky, které přibyly do vozového parku silničářů. „Koupili jsme deset nových prostředků na boj se sněhem. Je to standardní číslo, každý rok totiž vyřazujeme a nakupujeme novou techniku," uzavřel Bulka. I díky tomu tak krajští silničáři drží krok s technikou, která je nasazována v celé republice.

A jak je na zimu připraveno krajské město Karlovy Vary? Nová smlouva na zimní údržbu přináší novou cenu. Dosavadní byla za 35 milionů ročně, stávající je 30 milionů korun ročně.

„Skutečná cena se od rámcové může lišit, a to právě v zimní údržbě, podle toho, zda je zima mírná a týdny třeba vůbec nesněží, nebo zda naopak několik týdnů chumelí, mrzne, tvoří se ledovka. Nová smlouva obsahuje vzorec pro výpočet ceny za zimní údržbu, který obsahuje počet dní intenzivní údržby, kdy sněží více než šest hodin denně, a počet dní bezúdržbových, kdy nesněží vůbec.

Čekáme, že úspora za průměrnou zimní sezónu by měla činit několik milionů. Konkrétní částku budeme znát až po vyúčtování zimní údržby na jaře," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. (tom, mel)