Městská knihovna v Chebu by se měla dočkat výměny či opravy oken. Kromě toho už město řeší vlhkost, která trápí sklep budovy.
Okna tíží chebskou knihovnu již několik let. Kompletně je vyměnit za nová by bylo ale velmi nákladné, už proto, že jsou atypická.

Na sériovou výrobu mohou zapomenout

„Okna městské knihovny, respektive drtivou většinu z nich, určitě čeká výměna, jen to nebude tak snadné jako v jiných našich zařízeních, kdy lze poptávat sériovou výrobu,“ vysvětlila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Knihovna je totiž památkově chráněný objekt, a tak památkáři i pro tuto akci požadují zpracovat výrobní dokumentaci, jak by okna měla vypadat.“

Okna by se měla vyrábět přes zimu

Každé okno se teď musí samostatně nafotit.

„Jakmile bude kýžená dokumentace hotova a vše památkáři odsouhlaseno, začneme vybírat spolehlivého výrobce,“ popisovala postup. Podle mluvčí by se tak mělo stát do konce roku. „A okna budou vznikat nejspíš přes zimu,“ uvedla.

Budovu trápí vlhkost

Další z problémů, který budovu sužuje, je vlhkost ve sklepě.

„V uplynulých dnech už úředníci odebrali vzorky z omítky ve sklepě,“ potvrdila vedoucí chebské městské knihovny Marie Mudrová.
Z těch by se měla zjistit příčina potíží a podle Martiny Kuželové snad i vyloučit závada na kanalizaci.

Budova chebské městské knihovny se místním líbí. „Byla by jistě škoda, kdyby se o dům přestalo pečovat,“ řekl Cheban Jiří Němeček. „Je to krásná stavba.“