Zakázku za 65 milionů si pro chebskou MHD objednal Dopravní podnik Cheb a celá transakce se mohla uskutečnit díky tomu, že město Cheb uzavřelo 28. dubna s Dopravním podnikem Cheb dlouhodobou desetiletou smlouvu. Dopravní podnik Cheb, který patří pod karlovarský Dopravní podnik, následně na tuto zakázku získal z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci, která pokryje 85 procent nákladů.

"Autobusy vyrábí v Annonay firma Iveco Bus. Budou splňovat všechna kritéria, na která jsou už nějakou dobu zvyklí například cestující v MHD v krajských Karlových Varech, které také používají vozy Iveco," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Autobusy budou poháněné stlačeným zemním plynem (CNG – compressed natural gas), tedy budou mít daleko nižší emise, a budou vybaveny pokročilými systémy, od elektronických odbavovacích terminálů, které umožní například platit jízdné platební kartou nebo automaticky validovat svou časovou jízdenku, přes WiFi připojení a nabíjecí USB porty až po informační panely, které cestujícím ukazují aktuální zastávku, směr cesty a případné další důležité informace. Samozřejmostí je také moderní a komfortní interiér.

Špatný technický stav auta a nepřipoutaní řidiči, to jsou nejčastější prohřešky
Špatný technický stav auta a nepřipoutaní řidiči, to jsou nejčastější prohřešky

Tomáš Trtek (ANO), náměstek karlovarské primátorky a jednatel karlovarské městské společnosti Dopravní podnik Cheb doplnil, že některé autobusy už jsou vyrobené, některé ještě na cestě a některé ještě ve výrobě. "V automobilovém průmyslu, a to i ve výrobě autobusů momentálně poptávka dost převyšuje nabídku. Během léta ale budou všechny autobusy dodány, vybaveny patřičnými vizuály, polepy a podobně, tedy tak, jak si Cheb stanovil v manuálu, který byl součástí zadání zakázky. Těmi se řídí třeba i uniformy řidičů," uvedl náměstek Trtek, který osobně francouzské město Annonay nedávno navštívil.