Mnoho dní ležel sníh na chodnících v některých karlovarských ulicích, aniž by na něho zaměstnanci úklidové firmy AVE CZ, která má údržbu na starosti, vůbec sáhli. Poté, co to začal v pondělí 22. ledna řešit karlovarský magistrát a upozornila na to i redakce Deníku, byla například v ulici Krále Jiřího část chodníku posypána v úterý jen pískem. Pak přišla ve středu očekávaná obleva, a sníh zmizel sám. Místo toho, aby pracovníci odklízeli sníh z neudržených chodníků během víkendu, dočišťovali jen některé úseky ve městě.

Úklidovou firmu, která přiznala vinu, za to čeká ze strany města postih. Za údržbu během zimy, která není stoprocentní, přitom inkasuje AVE CZ mnoho milionů korun.

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství kritiku přijala, přiznala pochybení na své straně, které spočívalo v nedostatečné personální kapacitě nasazené zejména do víkendových prací na údržbě chodníků,“ konstatovala mluvčí radnice Helena Kyselá s tím, že finanční postih za toto nedodržení smlouvy bude magistrát s firmou řešit.

„Na straně našeho smluvního partnera došlo k podcenění situace a nedostatečnému personálnímu zajištění pro nezbytné odklízení napadaného sněhu. Výsledkem je fakt, že byly ošetřeny jen některé chodníky v centru města, ovšem v okolních čtvrtích, ale také na mnoha místech v lázeňském území, jako například v ulicích Krále Jiřího nebo Sadová, neproběhla údržba vůbec. Pracovníci společnosti AVE CZ odpadové hospodářství měli o víkendu v maximálním možném nasazení pokračovat v odstraňování neschůdnosti chodníků, místo toho ale pouze dočišťovali některé autobusové zastávky a přechody pro chodce. Firma naši oprávněnou kritiku přijala a deklarovala postihy pro odpovědné zaměstnance. Od pondělí již nasadila na chodníky maximum pracovníků, kteří i během úterka dočišťovali chodníky a další komunikace pro pěší,“ uvedl karlovarský radní Petr Bursík (ODS) a dodal: „Obyvatelům města a všem, kterým pochybení pracovníků zimní údržby zkomplikovalo pohyb po městě, se omlouváme, byť jde o selhání na straně našeho dodavatele. Věřím, že podobná situace již nenastane.“

Se společností uzavřelo město Karlovy Vary v roce 2019 smlouvu na údržbu města v letním i zimním období. Na základě pětileté zakázky, která skončí letos v říjnu, si inkasuje AVE CZ za letní údržbu 137,5 milionu korun, za zimní pak 109,2 milionů. Náklady se odvíjejí podle skutečně odvedené práce. „Například v loňském roce jsme za zimní údržbu zaplatili přibližně 28,6 milionů korun,“ upřesnila mluvčí radnice. Vloni přitom téměř žádný sníh v Karlových Varech nebyl.