Každoročně ale až dvacet procent rodičů žádá pro své dítě odklad.

„Zápisů v Chebu by se letos mělo zúčastnit 339 dětí, které zde mají trvalé bydliště, a dalších 28 z řad cizinců s trvalým pobytem,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

„O odklad podle informací z našeho odboru školství a kultury ročně žádá 10 až 20 procent, ale ne všem bývá vyhověno. Bere se ohled na uznatelné důvody, a to na základě vyšetření odborníků pedagogicko–psychologické poradny,“ doplnila.

Důvodem odkladu školní docházky je podle ředitelky Pedagogicko–psychologické poradny (PPP) v Chebu Jitky Kacálkové například vada řeči. „Třeba špatná výslovnost, chudá slovní zásoba a podobně,“ vyjmenovala ředitelka.

Mezi další důvody patří sociální vývoj dítěte, jako například špatná adaptace na nový kolektiv, psychomotorický neklid (dítě se nedokáže soustředit na práci), dítě nemá vyzrálou některou z oblastí, ať už je to sluchové či zrakové vnímání nebo vizuomotorika a další, ohled se bere také na fyzický vývoj dítěte.

„Od letošního roku stačí posouzení lékaře, nebo psychologa, do loňska musela být pro uznání důvodů k odkladu obě vyšetření,“ informovala Kacálková. „Žádost podávají rodiče hned v průběhu zápisů, výsledky vyšetření musí doložit do konce května,“ dodala.

„Ten, kdo dostane odklad, se vrací zpět do školky nebo chodí do přípravného ročníku,“ doplnila ředitelka.

(šma)