Pokud neuspějí jednání s bavorskou vládou o prodeji lesa, který je historickým majetkem města Chebu v Německu, obrátí se radnice o pomoc na ministerstvo zahraničí. Starosta nevyloučil ani možný soud.

„O případném prodeji lesa jsme jednali s tajemníkem bavorské vlády,“ potvrdil chebský starosta Jan Svoboda.
Bavorská vláda ale po Chebu chce, aby utržené peníze vložil do nadace, ze které by byli financovány opravy kulturních památek v oblasti Egerlandu. Tato oblast se ale rozkládá od německého Marktredwitz až k Lubenci a to je pro Cheb nepřijatelné, stejně jako jakékoliv jiné bavorské podmínky.
„To by také mohlo znamenat podporu egerlandského muzea v Marktredwitz. Navíc bavorská strana by z těchto prostředků chtěla platit různé brožurky nebo kulturní akce. My ale potřebujeme opravit například hrad nebo Františkán,“ zdůraznil místostarosta Michal Pospíšil.

Cheb v Německu vlastní, a potvrzují to i sami Němci, les o rozloze zhruba 600 hektarů, o který se dosud stará bavorská vláda. Radnice nemá přístup ani k účtu, na kterém jsou výnosy z hospodaření. Prodejní cena lesa se odhaduje na pět až šest miliónů eur.
„Cena nebyla předmětem našeho jednání,“ poznamenal starosta. Představitelé chebské radnice se ale staví odmítavě k bavorskému požadavku na vznik nadace.
„O pomoc se chceme obrátit na naše ministerstvo zahraničí. Vyloučit se ale nedá ani případný soudní spor,“ shrnul starosta.