Zejména samotný vnitřní bazén či konstrukce budovy. Celkové náklady jsou odhadnuté na částku přesahující 100 milionů korun. Hledají se proto vhodné dotační tituly. Provozovatelem areálu jsou v současné době Ašské lesy, kterým podle slov jejich vedení, přibývají každým rokem provozu pomyslné vrásky na čele. Společnost je stoprocentně vlastněná městem. Její vedení tvrdí, že málokteré město velikosti Aše se může pochlubit plaveckým bazénem. Za poslední rok se v něm vystřídaly desítky tisíc návštěvníků. Podle provozovatele by měl být tudíž zájem sportoviště zachovat a rozvíjet. Provoz byl slavnostně zahájen v listopadu roku 1978 a bazén už potřebuje razantní investici.
„Musíme si uvědomit, že téměř všechny technologie jsou původní. Konstrukce, interiéry, vybavení jsou opravdu z doby zahájení provozu. Úprav se dočkaly pouze některé části šaten, sprch, sociálního zařízení. Díky obětavým lidem, kteří zde pracují, se daří provoz zachovat. Otázkou zůstává, na jak dlouho," říká správce plaveckého bazénu Štěpán Sauer.
S ním souhlasí i vedení Ašských lesů. "Máme připravený projekt na kompletní rekonstrukci. Řeší opravu zásadních věcí, jako jsou nosné konstrukce, hlavní bazénová vana, izolace, propojení s malými venkovními bazénky. Ale pamatuje i na nabídku nových služeb. Měly by zde být sauny, nová parní lázeň, občerstvení atd. Zlepšit by se podle vedení Ašských lesů měla i možnost parkování, či bezbariérový přístup," konstatuje jednatel Ašských lesů Jiří Červenka.
Správci bazénu mají podle něho velké starosti s udržením některých technologií v chodu. V havarijním stavu jsou původní rozvody elektřiny. Netěsnící bazénovou vanou proniká voda a sedimenty narušují konstrukce a povrchy.
„Jsem přesvědčen o tom, že Ašsko si zaslouží prostory plaveckého bazénu odpovídající 21. století. A ne abychom neustále čekali nějaký malér. Povrchy a některé prvky už neodpovídají ani požadavkům hygieny,“ dodává Sauer. Velkým problémem je také fakt, že vzduchotechnika, která zajišťuje cirkulaci vzduchu ve vlhkém prostředí, je pouze nad hlavním prostorem bazénu.
„Od slibů o celkové rekonstrukci bude nutné přejít k činům. A s provozem ašského bazénu je to doslova za několik vteřin dvanáct," míní Červenka. Starosta Aše Vítězslav Kokoř souhlasí s tím, že bazén je oblíbeným místem a rekonstrukci potřebuje. Problémem jsou však finance. "Náklady na rekonstrukci jdou přes 100 milionů korun. Město hledá vhodné dotační tituly. Zajímali jsme o možné financování jak u Národní sportovní agentury, tak například u ministerstva životního prostředí. Projekt je připravený. V současné době nás však čeká rekonstrukce Ašského kulturního střediska. I zde jsou celkové náklady odhadované ve výši 100 milionů korun," říká Kokoř.