Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a krátkodobých výstav také řadu doprovodných kulturních programů. Organizaci festivalu zajišťuje Asociace muzeí a galerií ČR spolu s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem.

„Letošní chebská Muzejní noc s názvem První republika…i tak to mohlo býti, pojďte s námi slaviti se ponese v duchu oslav 100. výročí založení našeho státu. Návštěvníci se budou moci přenést v čase a na vlastní kůži zažít prvorepublikovou atmosféru. Na slavnostním zahájení vystoupí taneční soubor Malika Lajla. Pro všechny je připraven i doplňující program. Ve Valdštejnské obrazárně hosté zhlédnou premiéru filmu s Vlastou Burianem U pokladny stál za symbolické vstupné 1 korunu,“ informovala Blanka Andrášiková, pracovnice pro styk s veřejností Muzea Cheb.

V expozici muzea bude pro návštěvníky přichystáno několik novinek, jako například dobový krejčovský salón, rodinné loutkové divadlo, prvorepubliková škola nebo hračky, se kterými si hrály děti před sto lety. „Velkým lákadlem bude jistě možnost vyfotografovat se v dobovém ateliéru s doplňky ze začátku 20. století. Po celý večer budou mít návštěvníci možnost relaxovat v prvorepublikové kavárně (na snímku) u výborné kávy a poctivého domácího dezertu,“ poznamenala Blanka Andrášiková. Akce v Muzeu začne v sobotu 26. května od 18 hodin.