Starostové pěti obcí z příhraničí uzavřeli z vlastní iniciativy smlouvu o vzájemné protipožární spolupráci. Jedná se o Cheb, který zastupoval starosta Jan Svoboda, Libou v čele s Lubomírem Švecem, Hohenberg, za nějž do Chebu dorazil Dieter Thoma, Waldsassen, kde je starosta Bernd Sommer, a Neualbenreuth, který vede Albert Köstler. Na slavnostním podpisu smluv si všichni zúčastnění přáli jediné, aby hasiči nemuseli zasahovat příliš často a setkávali se více na společných cvičeních.

„Jedná se o další důkaz spolupráce a rád bych poděkoval starostům a lidem, kteří se o tuto spolupráci zasloužili,“ poznamenal hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, jehož podpis na smlouvách také nesměl chybět. Právě on je muž, který může udělit souhlas k zásahu hasičů z kraje v Německu.
„Spolupráci mezi Chebem a Waldsassenem jsme už několikrát využili,“ poznamenal ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Václav Klemák.

Proč tedy písemné smlouvy? Nejlépe to vyjádřil starosta Hohenbergu Dieter Thoma. „Bez této dohody nedostaneme z Evropské unie ani cent podpory a my, komunální města a obce, se netopíme v penězích.“ Starosta Neualbenreuthu Albert Köstler byl naopak dojatý.

„Je to už 150 let, kdy starosta Neualbenreuthu a tehdejšího svobodného města Chebu podepsali poslední dohodu, proto je to pro mě velmi pohnutý okamžik.“
Starosta Waldsassenu Bernd Sommer uvedl: „Při ohni lidé potřebují a žádají pomoc a je jedno, z které strany hranice přijde.“
Zároveň si všichni starostové pochvalovali, že se na smlouvách o protipožární ochraně domluvili rychle a bez zbytečné byrokracie.