Hlad a zima. Nejen tyhle pocity vnímali s příchodem předčasné zimy všichni bezdomovci na Chebsku. Ti rozumnější z nich se schovávají v místním azylovém domě Betlém. Najdou se však i tací, které zima absolutně neodradí a jsou schopní do mrazů přivést na svět novorozeně. Takovým případem je pětadvacetiletá bezdomovkyně Lucie, která čeká dítě s mužem o mnoho let starším, také bezdomovcem.

Lucie společně s otcem dítěte a s dalšími několika lidmi žije v lesíku u Skalky v Chebu, v objektu bývalé plovárny. Ta za svých časů byla velmi populárním místem, kam se lidé vydávali za letními radovánkami. V areálu plovárny jsou už delší dobu postavené ze stanů a z toho, ´co les dal´, dva menší příbytky. Vidět uvnitř mohou kolemjdoucí peřiny, vaničku, hodiny, časopisy, a dokonce i zatím živé květiny.

„Jasně že mě to tady se**," řekla sprostě bezdomovkyně. „Nic jiného nám ale nezbývá, protože nemáme kam jít," stěžovala si. Na upozornění redaktorky Chebského deníku, že by se s přítelem mohli ´uklidit´ do místního azylového domu, odpověděla, že tady v příbytcích mají všechny věci, co potřebují k životu, a nebudou se nikoho doprošovat.

„Měla jsem dost těžké dětství, takže jsem ráda, že je tu někdo jako můj přítel a pomáhá mi," vysvětlila. „Nebudu se nikoho doprošovat, aby mi poskytl bydlení, stejně za chvilku bude zase jaro a bude nám teplo. Letošní zima přišla pěkně brzy, to jsme moc nečekali." O svém pokročilejším těhotenství se odmítla zmiňovat.

Tito bezdomovci z ´plovárny´ nejsou ale na Chebsku příliš výjimeční. Co tedy lidé bez domova mohou dělat, když je překvapí mráz? Jednou možností je vybírání popelnic (muž na snímku). Někteří v popelnicích i přespávají. Po sobě potom zanechají na sídlištích a ulicích města velký nepořádek. Tou lepší je azylový dům Betlém, který kromě noclehu nabízí také čisté ošacení a snídani, a to za cenu 40 korun. I tam ale platí určité podmínky. Žádající o azyl musí mít platný průkaz totožnosti, věk nad osmnáct let, trvalý pobyt v Čechách a hladinu alkoholu v krvi maximálně do jednoho promile.

„Azylový dům máme celkem obsazený," řekla pracovnice Betléma Petra Tomková. „O noclehárnu zatím takový zájem lidé bez domova nejeví, i když jsme si mysleli, že v takové zimě budeme mít plno. Víme o bezdomovcích, kteří se ještě teď zdržují venku nebo v rozpadlých, opuštěných budovách," dodala.

Město Cheb si je problému s bezdomovci vědomo. Ti u chebské Skalky ale zatím nikoho neobtěžují, takže prozatím mohou zůstat a jsou obeznámeni s tím, že budou muset odejít. „O bezdomovcích v prostoru bývalé plovárny na Skalce (celý areál je v majetku města, jen torzo stavby patří TJ Eska Cheb) víme," uvedla již dříve tisková mluvčí Chebu Martina Kuželová. „Podle poznatků Městské policie (MP) Cheb jsou ale bezproblémoví," upřesnila.