Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovci o pomoc nestojí

Cheb - Kolik je v Chebu lidí bez domova? Kde nejčastěji pobývají? A co by jim pomohlo? Na tyto a další otázky odpovídají výsledky mapování, které proběhlo na území Chebu. A výsledky jsou opravdu zajímavé.

22.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Ve městě žije asi 150 až 200 lidí bez domova, ve 82 procentech je to muž, nejčastěji ve věku 26 až 45 let a je na ulici déle jak 9 let. Nejmladší osobě bylo 21 let, nejstarší 69 let.

„Mapování už ve městě proběhla čtyřikrát a výsledky byly velmi podobné," řekl chebský místostarosta Pavel Hojda. „Pouze se proměňují místa, kde se lidé bez domova pohybují." Řada z těchto míst byla v posledních měsících srovnána se zemí.

„Bezdomovci žili například v bývalém klášteru, v objektu bývalých kasáren na Zlatém vrchu a ve dvou objektech v Májové ulici," doplnil místostarosta. Teď se přes den přesunuli do obchodních center, noc tráví ve vybydlených domech ve Wolkerově ulici.

Život bez domova s sebou pochopitelně nese i zhoršení zdraví, a to jak po fyzické, tak po duševní stránce. „Je patrná celková jejich devastace, která se projevuje psychickými problémy, někteří trpí halucinacemi, bludy; často si nepamatují, jaký je den, že mají například dohodnutou schůzku se sociálním pracovníkem," popsala Marcela Kopecká, koordinátorka protidrogové politiky a sociální prevence.

Většina z nich je závislá. Mladší ročníky do 30 až 35 let jsou nejčastěji drogově závislé, osoby starší 55 let jsou častěji alkoholici. I přesto ale pomoc odmítají. Na otázku, zda potřebují s něčím pomoci, odpovědělo 62 procent oslovených bezdomovců záporně. Zajímavé bylo také zjišťování, jak dlouho už lidé nemají domov. Ti, kteří jsou na ulici déle jak 10 let, ztrácí přehled o tom, kolik let jsou ve skutečnosti na ulici. Například už od roku 2015 uvádí, že jsou na ulici 11 let. A tak to bylo i letos. Pracovníci zjišťovali i to, proč se lidé na ulici dostali. Nejčastěji byla důvodem ztráta zaměstnání a nemožnost hradit náklady na bydlení. Mladší ročníky často uváděly problém se závislostí na návykových látkách, dalším důvodem byly dluhy a exekuce, méně často byl příčinou rozchod s partnerem, rozvod, špatné vztahy v rodině, úmrtí v rodině a neschopnost postarat se sám o sebe.

Autor: Václava Simeonová

22.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení