Téměř každý si pod pojmem ´Biopotravina´ představí absolutně přírodní suroviny, které by měly být o několik procent ´lepší´ pro zdraví nežli normální ´obyčejné´ potraviny. Opak je ovšem pravdou. To, že je potravina označená jako ´Bio´, skoro nic neznamená.

Milovníci přírody a svého zdraví by si proto prý měli raději kupovat potraviny s označením ´Ekologická potravina´, která by měla být opravdu úplně přírodní.

„Ono se řekne ´Bio´ a takto označené zboží jde ihned rychle na odbyt," řekl předseda Regionální agrární komory kraje Karlovy Vary a ředitel Agrokombinátu Dolní Žandov Vladimír Tůma. „Jenže biopotraviny ve skutečnosti nejsou až tak výjimečné jak se říká a jak si zřejmě mnoho lidí nejen na Chebsku myslí. Rozdíl mezi biopotravinou a ekologickou potravinou je obrovský. Přesněji ´Eko´znamená to, co si lidi představují pod ´Bio´. Tedy absolutně přírodní, nijak nezávadná potravina vypěstovaná bez použití pesticidních hnojiv," dodal .

Nejen na Chebsku tedy zavládl falešný trend biopotravin. Že jsou ´přírodní´ potraviny tak oblíbené, může přisvědčit kterákoli prodavačka z místních obchodů. Ta kolikrát sama ani netuší, co se vlastně za označením ´Bio´skrývá.

Že je to kolikrát jen falešná lákavá cedulka, ale netuší. Ano, biopotraviny by měly být přírodní. Od těch normálních a dovážených se ale zase tolik neliší. Rozdíl je jen v tom, že potraviny s označením ´Bio´ obsahují o čtvrtinu méně pesticidů nežli potraviny ´obyčejné´. Biopotraviny tedy mohou být i dovážené z jiné země.

„Bio jsou většinou různé zbytky z výroby," sdělil hrůzný fakt Vladimír Tůma. „Je tam všechno, a mohou být i dovážené. Ekopotraviny jsou ovšem něco zcela jiného. Ty musí být striktně nehnojené pesticidy, musí být vyloženě zdraví nezávadné. Ty ale v chebských obchodech najdete jen pomálu. I my u nás prodáváme eko maso. To znamená, že nemůžeme hnojit chemickými hnojivy ani rostliny, kterými poté krmíme. Samozřejmě si za eko maso a výrobky z ekologicky pěstovaných rostlin budete muset připlatit. Cena je ale téměř stejná jako u biopotravin, které lidi leckdy zbytečně kupují," vysvětlil.

Smutným faktem ovšem je, že občané biopotraviny i přes tento fakt rádi nakupují. Podle odborníků je jimi posedlá hlavně střední vrstva lidí, která si díky tomu připadá o něco výš. „Bio i Eko potraviny u nás doma nakupujeme hodně," řekla rodilá Chebanka Lucie Klicperová. „Jelikož máme malou dcerku, s manželem se snažíme, aby jedla co nejzdravěji. Zaslechla jsem, že se jedná pouze o placebo efekt. Nevím, čemu věřit, protože každý tvrdí něco jiného. Je nejlepší obrátit se na odborníky. Nakupujeme maso, jogurty, mléko i zeleninu. V podstatě téměř vše, co malá jí. Je bohužel fakt, že někdy ty nejchutnější věci jsou nejmíň zdravé. Je na nás, co si vybereme," řekla.