Bodavý hmyz i letos nahání mnohým lidem hrůzu. Také obyvatelé chebského regionu se často obrací na hasiče se žádostí o likvidaci ulétlých rojů včel nebo vosích, případně sršních hnízd. Mnohdy si však neuvědomují, že není starostí hasičů podobné potíže volajících řešit.

„K likvidaci bodavého hmyzu vyjíždíme výjimečně. V případě, že je ohroženo lidské zdraví na frekventovaných prostranstvích, jedná–li se o školy, školky, úřady a zdravotnická zařízení, zasáhneme,“ sdělil Martin Kasal, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje.
I tak hasiči na území celého kraje zasahovali v období od června dodneška ve 112 případech likvidace obtížného hmyzu. Podle mluvčího HZS Martina Kasala se občané raději mají obracet na specializované firmy, případně na ochotného včelaře z okolí.

„K likvidaci rojů včel nebo hnízd vos jsme vybaveni jen základními pomůckami. Často takový zásah stojí hasiče nejedno žihadlo,“ řekl Martin Kasal a dodal: „Když vyjedeme, ale na místě zjistíme, že zásah by byl neoprávněný, vracíme se zpět a ten, kdo nás zavolal, nemusí nic zaplatit. Nás to ale stojí peníze a zasahující jednotka mohla být na místě, kde je potřebnější.“

Odborníci doporučují zavolat specializovanou firmu, která se zabývá dezinsekcí (likvidace hmyzu, poznámka redakce), i přesto, že se za to musí platit. Pracovníci takových firem jsou odborně vyškoleni a vybaveni na profesionální úrovni. Další možností při potížích s bodavým hmyzem je oslovit včelaře v okolí. Pokud je ochotný, rád sebere roj včel nebo odstraní hnízdo vos či sršní.

„Můj kamarád, který je včelař, mi vyprávěl, že ho lidé často volají kvůli rojům nebo i na vosí a sršní hnízda,“ sdělil Jiří Novák z Chebu. „Když má čas, tak jim rád pomůže. Také jsem ho loni požádal o pomoc, protože u nás na půdě bylo obrovské sršní hnízdo. Přijel a snadno si s ním poradil. Podle něj mají lidé často neopodstatněný a zbytečný strach i v případech, kdy se nejedná o alergiky. Například sršně považuje za mírumilovné, a pokud si jich člověk nevšímá, nejsou nebezpečné,“ a doplnil: „Dozvěděl jsem se od něj, že roje včel neznámého původu se podle veterinárního zákona musí utratit, kvůli včelím nemocem.“