Aby povodí tento všeobecně známý jev zdůraznilo, nainstalovalo na břehy těchto přehrad před nadcházející letní sezonou informační tabule. Jde o součást veřejného prostoru s přírodním charakterem, který chce chránit a udržovat v čistotě.
"Ve vybraných lokalitách v zátopovém území vodních děl Skalka a Jesenice jsme instalovali značky, které veřejnost informují o pravidlech chování. Na břehy je zakázáno vjíždět vozidly, rozdělávat zde oheň či stanovat. Rybaření, koupání či procházky si návštěvníci mohou užívat i nadále," říká mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
Cílem instalace tabulí je zamezit činnostem, které jsou z pohledu správce vodních děl nežádoucí. Jde pozemky, které jsou v majetku povodí a o něž se musí řádně starat.
"Jedná se o zátopové území, tedy prostor, který není určen ke vjezdu a parkování vozidel. Obecné užívání povrchových vod, jako je vstup na pozemky, rekreace či rybaření, není tímto opatřením nijak omezeno. Zátopové území vodních nádrží Skalka a Jesenice je součást veřejného prostoru s přírodním charakterem, proto ho chraňme a udržme v čistotě. Všem návštěvníkům děkujeme za pochopení a respektování značek," dodala mluvčí.
Vodní nádrž Jesenice je přehrada ležící zhruba sedm kilometrů jihovýchodně od Chebu na řece Odravě. Začala být budována v roce 1957, dokončena byla v roce 1961. Její délka je 12 kilometrů, v nejhlubším místě dosahuje voda hloubky 24,2 metrů. Účelem nádrže je kompenzační nadlepšování průtoků v Ohři pro odběrná místa na dolní části toku a ochrana před povodněmi. Nádrž slouží i k rekreaci, koupání, sportovní rybaření.
Vodní nádrž Skalka byla vybudována v letech 1962–1964 za účelem zásobování vodou průmyslových podniků a elektráren níže po proudu a jako ochrana proti povodním. Vedlejšími účely jsou výroba elektrické energie. Nádrž rovněž plní funkci protipovodňové ochrany města Cheb. Je na řece Ohři a leží západně od Chebu. Má rozlohu 338,5 hektaru. Maximální hloubka je dvanáct metrů a objem 19,6 milionů metrů krychlových. Nádrž slouží i k rekreaci, koupání, sportovnímu rybaření.