Také obyvatelé Chebska vědí, že šetřit na zdraví se nevyplácí. „Pokud si jdu koupit nové sluneční brýle, vybírám si pouze v optice,“ pověděla Hana Mazancová z Chebu.

Často se lidé rozhodují, zda si pořídit levné sluneční brýle z tržnice nebo investovat do koupě větší finanční obnost. „Koupím si takové, jaké se mi líbí,“ řekla pětadvacetiletá Jana Fišerová z Chebu. „Je mi jedno, odkud jsou. Již i brýle z tržnice mívají nálepku, že jsou s UV filtrem.“
Nejen občané Chebska by se ale nálepkami neměli nechat zmást. Pokud by si chtěli ověřit, zda brýle oči ochrání, mohou si je nechat přeměřit v optice. „Máme přístroj k dispozici,“ sdělila Štěpánka Haladová z chebské optiky v Březinově ulici. „Lidé na přeměření chodí. Častěji se ale měří spíš propustnost skel,“ dodala.

Tmavé sluneční brýle bez UV filtru mohou způsobit vážné zdravotní problémy. „Jen jednou jsem si koupil tak důležitou věc na tržnici za sto korun,“ vyprávěl jednatřicetiletý Cheban Josef Nový z Chebu. „Po dni nošení nekvalitních brýlí jsem měl zarudlé oči, které mě neuvěřitelně pálily. Od té doby chodím pouze do specializovaných prodejen.“

Podobný zážitek má mnoho lidí. „Řada zákazníků již levné brýle z tržnice vyzkoušela a nebyli s nimi spokojení,“ sdělil Daniel Dufek z ašské optiky na Hlavní ulici. „Často se setkáváme s tím, že se k nám po špatné zkušenosti vracejí,“ dodal.
Proč je vlastně u slunečních brýlí UV filtr tolik důležitý?

Mariánskolázeňský oční lékař Valdemar Hollay vysvětlil, že oči reagují na tmavá skla rozšířením zorniček. Na oči dopadá kvůli absenci UV filtru mnohem více škodlivého záření. „To může vést až k zákalům či dalším problémům,“ shrnul lékař problém.
Stejně jako na zrak, má UVB (viz tabulka) záření neblahý vliv také na nechráněnou kůži. Proto odborníci doporučují používat krémy s UV faktory nejen při opalovaní, ale například i při pouhých procházkách.

Ultrafialové záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.
UVA – Má vlnovou délku od 315 do 400 nm. Považuje se za méně škodlivé. Nebylo prokázáno, že je pro živé organizmy zhoubné.
UVB – Má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm.
Záření UVB je zhoubné pro živé organismy. Jeho energie je schopná rozkládat nebo narušovat bílkoviny nebo jiné životně důležité organické sloučeniny s vážnými následky. Kromě kůže má UVB největší dopad i na zrak - takto tvrdé záření dokáže poničit až zcela spálit tyčinky a čípky, gangliové buňky a nervová zakončení v rohovce. ⋌Zdroj: Wikipedia