Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brzy bude jasné, zda v Aši vyroste domov pro seniory

Aš – Pracovní skupina bude mít za měsíc hotovou studii na využití objektu v ulici G. Geipela.

19.2.2010
SDÍLEJ:

BÝVALÁ STŘEDNÍ ŠKOLA v ašské ulici Gustava Geipela. Teprve studie napoví, zda tady bude městský úřad nebo domov pro seniory. Foto: Foto: Milan Vrbata

Senioři v Aši by se mohli dočkat domu s pečovatelskou službou. Rada města Aše totiž zvažuje přestavbu budovy bývalé střední průmyslové školy textilní v ulici Gustava Geipela na dům s pečovatelskou službou.

„Po neúspěšných pokusech o prodej areálu město před několika lety připravovalo kroky k přebudování na městský úřad, kam bychom sestěhovali kanceláře ze tří budov ve městě, které nyní úřad využívá,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Jak se ale ukázalo, pravidla nastavená pro příjem žádostí neumožňují poskytnutí dotací na budovy městských úřadů. Město tedy rozhodlo o jiném využití objektu.

Převedlo jej na společnost TEBYT Aš, s.r.o. a jednatel společnosti Werner Zährl dostal za úkol zpracovat jednoduchou studii využití objektu pro potřeby domu s pečovatelskou službou a seniorského centra města Aš.

Starostovi města dala Rada města za úkol sestavit pracovní skupinu, která předloží radě a zastupitelstvu k posouzení komplexní materiál využití areálu školy pro potřeby seniorů.

Pracovní skupina, která připraví podklady ke schválení orgány města, už vznikla. „Pokud vím, tak zatím pracuje na studii,“ upřesnil mluvčí radnice.
„Bude to jednoduchá studie, která má určit, zda v budově bude původně plánovaný městský úřad a nebo domov pro seniory,“ upřesnil jednatel společnosti TEBYT Aš s.r.o. Werner Zährl. „Nyní už jsou nám známé veškeré požadavky, které bychom museli splnit, a kompletní podklady budou hotové zhruba za měsíc. Pak se sejde komise, aby posoudila, co se skutečně s areálem stane. Je samozřejmé, že požadavky na městský úřad a na dům s pečovatelskou službou jsou diametrálně odlišné,“ doplnil.

Výhodou budovy v ulici Gustava Geipela je zejména to, že je umístěn v relativně dostupném místě, téměř v rovině, je odtud blízko do obchodů, bank a na úřad, do centrálního parku a okolí budovy umožňuje vybudování parkovišť. Radnice zvažovala také to, že objekt nebude starším občanům nabízet pouze bydlení, ale také některé služby, zejména zdravotního charakteru.

Byty v domech s pečovatelskou službou jsou určeny občanům, kteří dosáhli důchodového věku, případně pobírají invalidní důchod a jejich zdravotní stav nevyžaduje celodenní péči. Jedná se o osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodů věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. V domech je uživatelům poskytována pečovatelská služba tak, aby si mohli alespoň v částečné míře zajišťovat své životní potřeby při zachování vlastního soukromí. Tolik jednoduchá definice.

„Bylo by samozřejmě lepší, kdyby tady vyrostly byty pro seniory,“ poznamenal jeden z místních občanů. „Podle mě je potřeba se o starší osoby postarat a ne každý to zvládne doma vlastními silami,“ doplnil.

Autor: Nataša Šmatová

19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení