Největší únik oxidu uhličitého na západě Čech. Tak lze v krátkosti představit přírodní zajímavost na Chebsku. Její název je Bublák a nachází se asi dvanáct kilometrů od centra Chebu u obce Vackovec.

Je to území v přímém sousedství říčky Plesná, kde v lesních tůňkách probublává plyn, který se uvolňuje z kilometrových hloubek zemského pláště.

„Oblast takzvaného západočeského lázeňského trojúhelníku proslula hojností minerálních vod bohatých oxidem uhličitým. Tento plyn uniká z hlubin naší planety a v podzemní vodě se rozpouští až poměrně nehluboko pod zemským povrchem. Často ovšem na podzemní vodu nenarazí a uniká posléze do atmosféry nasucho," sdělil geolog Jaromír Tvrdý.

Nápadné jsou podle něho výrony plynu hlavně v bažinách a vodních tůních, kde jsou doprovázeny zvukovými projevy bubláním.

Největší únik oxidu uhličitého na západě Čech. Tak lze v krátkosti představit přírodní zajímavost na Chebsku. Její název je Bublák a nachází se asi dvanáct kilometrů od centra Chebu u obce Vackovec. „A v mokřadech říčky Plesné mezi Milhostovem a Hartoušovem jsou tyto projevy obzvlášť mohutné a dosahují až 200 tisíc metrů krychlových za rok," poznamenal odborník s tím, že plyn nejspíše na zemský povrch proudí až z hloubky 100 kilometrů pod zemských povrchem. „To usuzuji z izotopového složení uhlíku a hélia, který proudí na povrch s oxidem uhličitým," vysvětlil geolog Tvrdý. I když krajina kolem Bubláku vypadá idylicky, určité nebezpečí zde existuje. Oxidem uhličitým se mohou lidé udusit. Protože je tento plyn těžší než vzduch, může se za jistých okolností hromadit při zemi a je tak nebezpečím například pro děti, anebo ty, kteří by například na dlouhou dobu zapadli v bažinatém terénu.