Kvůli snižování tarifních platů hrozí snižování stavů u policie i hasičů. Mnozí z nich uvažují o svém odchodu do civilu.

„Platy máme dva roky 'zmražené', stravenky už nám také vzali,“ řekl jeden z chebských policistů, který si nepřál být kvůli možným nepříjemnostem s nadřízeným jmenovaný. „Vím o tom, že už teď je pár kluků rozhodnutých dát výpověď.“

Demonstrace, která se uskuteční 21. září v Praze, se tak zúčastní i policisté z regionu. „Ano, od nás tam jede hodně lidí,“ potvrdil další z policistů. I ten potvrdil, že už někteří jeho kolegové sepsali žádost o odchod.

„Když jsem viděl návrh vlády na snížení tarifů, tak myslím, že odejde mnohem víc lidí, než se čekalo,“ zhodnotil situaci. „Přijdeme o mnohem víc peněz, než kdo tušil. U kolegů, kteří jsou ve službě déle, může jít až o šest tisíc korun měsíčně.“

Vedení policie o odchodech, a s tím související bezpečnosti, nechce spekulovat. „Budeme dělat maximum pro to, aby nic výkon služby neohrozilo a policisté byli ve správný čas na správném místě,“ sdělila k tématu policejní mluvčí Andrea Pomichalová.

Do demonstrace v Praze se zapojí i hasiči z Karlovarského kraje. „Už nyní máme zaplněné dva autobusy,“ potvrdil Tomáš Markusek, předseda Základní organizace Odborového svazu hasičů stanice Karlovy Vary. „Do Prahy ovšem pojedou pouze ti, kteří 21. září nebudou v práci, akceschopnost Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje tak nebude ohrožena,“ ubezpečil Markusek.

Také hasiči by měli kvůli úsporným opatřením ministra vnitra přijít o deset procent ze základního tarifu. „Další prostředky chce ministerstvo ušetřit na provozních nákladech hasičů,“ konstatoval předseda odborů. Na otázku, zda tyto úspory nepovedou ke snížení akceschopnosti hasičů, Tomáš Markusek odpověděl: „Akceschopnost by ohrozit neměly. Ale morálce hasičů podobná opatření nepřidají.“ Jak potvrdil, i u bojovníků s ohněm se najdou takoví, kteří uvažují o „civilu“. „Nevím, jak je to u jiných jednotek, ale na stanici v Karlových Varech vím asi o třech lidech, kteří tuto možnost zvažují,“ dodal předseda karlovarských hasičských odborářů.

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
PETR KOZOHORSKÝ