Bývalý kulturní dům na chebském Zlatém vrchu je již léta opuštěný. Radnice uvažuje o dalším jeho možném využití. Chebané, kteří v lokalitě bydlí, jsou k plánům ale skeptičtí.

Mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová vysvětlila, o co vlastně jde: „Radnice zvažuje v rámci takzvaného komunitního plánování rozvoje sociálních služeb přípravu projektu, který by mohl být spolufinancován z Evropského sociálního fondu,“ popisovala. „Předpokládá vytvoření kontaktního místa pro sociálně potřebné i podmínek pro rozvoj různých zájmových aktivit, a to pro děti, ale i rodiče na mateřské, seniory a podobně.“ Předtím má v úmyslu oslovit prostřednictvím dotazníkové akce tamní občany. A právě těm se zatím celá věc příliš nezamlouvá.

„Nedokážu si pod pojmem sociálně potřební představit nic jiného než feťáky či bezdomovce,“ řekl Jaroslav Hájek. „A ty bych zde opravdu moc nepřivítal. Dost na tom, že se na sídliště stěhují nepřizpůsobiví obyvatelé, kvůli kterým zde opravdu klid není,“ dodal Cheban.
Některým by se ale líbilo, kdyby zde vzniklo jakési další pracoviště domu dětí.

„To by bylo skvělé,“ radovala se Jitka Konečná, další z obyvatelek sídliště. „Vítala bych, kdyby zde vzniklo místo, kam bychom si my – matky – mohly chodit s dětmi hrát. Obávám se, že by to bylo ale moc finančně náročné,“ podotkla.

Projekt by měl připravit odbor sociálních věcí a zdravotnictví chebské radnice ve spolupráci s odbory majetkoprávním a pro dotace a s Domem dětí a mládeže Sova.

Objekt město nesmí deset let prodat

„Bývalý kulturní dům na Zlatém vrchu město získalo v závěru roku 2002 od Ministerstva financí ČR bezúplatně s tím, že ho nemůže deset let prodat. Všechny dosavadní snahy (města, organizací i firem), jak rozsáhlé prostory využít, dříve či později zkrachovaly,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová.