„Je to, jako bych se vrátil do dětství,“ poznamenal Václav Sýkora, tajemník chebské radnice, když navštívil Základní školu v Plesné u příležitosti oslav stého výročí. Narozeniny bude mít škola 15. prosince, ale příprava na tuto událost trvala rok.

„Do této školy jsem chodil v letech 1977 až 1985,“ řekl. „Párkrát jsem se tady už byl podívat. Prý jsme ještě byli hodní žáci,“ smál se. „Vybaví se mi vzpomínky na spolužáky, které dnes už moc nepotkávám, na učitele, z nichž některé nepotkám už nikdy.“

Na otázku, zda vidí nějaké změny, odpověděl: „Mě se naopak líbí, že žádné změny nevidím, když vidím třeba tělocvičnu, je to to, co jsem viděl před třiceti lety, takže ta nostalgie je o to silnější,“ řekl.

Irena Rubá, třídní učitelka Václava Sýkory na prvním stupni, si ho nemohla vynachválit: „Byl to moc hodný a šikovný žák.“

Budova školy je podle ní v mnoha ohledech horší. „Omítka je oprýskaná, místy zatéká, okna špatně dovírají, takže vzhled budovy je spíše v neutěšeném stavu.“

Jak ale na setkání s pamětníky školy uvedl starosta Plesné Miloslav Pospíšil, na výměnu oken a opravu střechy už existuje projekt. „Před čtyřmi lety před námi visela hrozba uzavření školní kuchyně, naštěstí jsme sehnali peníze a zrekonstruovali ji. Vymalovali jsme některé třídy, zřídili novou počítačovou učebnu, vybavili školní kuchyňku, zateplili budovu mateřské školy, v tělocvičně jsme zrekonstruovali celý vnitřek, nyní zbývá jen vyměnit palubovka. I na to už existuje projekt,“ řekl.

„Na škole zapracoval zub času, připravuje se oprava oken a fasády, ale je potěšující, že si stále zachovala původní vzhled,“ připomněla ředitelka školy Alena Brabcová. „Na tehdejší dobu to byla prostorná a moderní budova a z toho, jak se tehdy vynakládaly prostředky na její provoz, bychom si měli brát příklad i dnes,“ řekla.

Marie Horčičková, další učitelka, dnes již v důchodu, má na školu jen hezké vzpomínky. „Mýma rukama prošla celá plesenská generace,“ zavzpomínala.