Bytové výstavbě jako by docházel dech. V loňském roce bylo v Karlovarském kraji dokončeno celkem 543 bytů. To je v porovnání s rokem 2011 méně o 13 procent. A podle dotazovaných odborníků letos nejspíše nebude situace lepší. Spíše se obávají dalšího poklesu. Vinu za to kladou zvýšení daně z přidané hodnoty, které prodražuje veškeré práce, a obavám lidí z budoucnosti. Velmi zvažují, zda se do stavby nového bydlení pustí.

Vývoj v Karlovarském kraji odráží do značné míry situaci ve stavebnictví, ovšem situace v tomto regionu byla zdaleka nejhorší v Česku. „Lidé nemají peníze, firmy nemají peníze. Postavena je spousta bytů z minulých let a řada z nich není dosud prodaná. Trh stagnuje a nikdo nechce příliš investovat," uvedl Petr Vorel ze společnosti Thermia Bau. Letos nějaké výrazné zlepšení neočekává. Za úspěch by považoval, kdyby situace zůstala alespoň na loňské úrovni a dále se nezhoršovala.

Viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a šéf společnosti Liapor Vintířov Rudolf Borýsek je ještě pesimističtější. Loňský rok i současný vývoj považuje za katastrofu. Stát podle něho místo toho, aby se snažil stav věcí změnit k lepšímu, situaci ještě zhoršuje. „Proč by měli lidé stavět, když je vše stále dražší a jim se současně snižují příjmy? Tohle k ničemu dobrému nepovede, spíše se bojím, že to může být ještě horší. A to nejen ve stavebnictví," poznamenal Borýsek.

Když už se lidé přece jenom odhodlají postavit si vlastní bydlení, dávají přednost spíše rodinným domkům. Těch bylo loni dokončeno 373 (bytů v obytných domech pouze 62). Další byty pak vznikly po různých přístavbách a vestavbách k již stojícím objektům.

Z celkového počtu 543 bytů dokončených v Karlovarském kraji v loňském roce bylo postaveno 216 v okrese Cheb, 227 bytů v okrese Karlovy Vary a 100 bytů v okrese Sokolov.

Výstavba bytů v Karlovarském kraji

V loňském roce bylo dokončeno celkem 543 nových bytů, o 13 procent méně než v roce 2011.

Z toho:

v rodinných domech 373

v bytových domech 62

v nástavbách či přístavbách k rodinným domům 9

v nástavbách či přístavbách k bytovým domům 32

Zbytek bytů vznikl například v domovech penzionech ap.

(Zdroj: ČSÚ)