Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývala Železná opona ožije turistickým ruchem

Ašsko - Sdružení Ašsko se úspěšně zapojilo do projektu přeshraniční sítě Zelený pás

19.1.2011
SDÍLEJ:

UŽ TEĎ je po signálce u Aše příjemná projížďka na kole. Do projektu Zelený pás, který má spojit země kdysi oddělené Železnou oponou, se zapojilo také Sdružení Ašsko. Foto: Foto: archív o.s. Oživení

Sdružení Ašsko bylo úspěšné v žádosti o dotaci na projekt ´Detailní plánování pro přeshraniční síť Zelený pás´. Tu podalo v říjnu loňského roku. Při důkladném hodnocení žádost obstála a sdružení tak získá 85 procent z předpokládané částky nákladů 600 tisíc korun. Ašská signálka by se měla proměnit na místo vhodné pro turisty.

„Projekt navazuje na ukončený malý projekt českých obcí Aš, Hranice, Krásná a bavorských obcí Rehau, Regnitzlosau a Schönwald,“ vysvětlil Pavel Klepáček, místostarosta Aše. „V rámci něj vznikla koncepce obsahující návrhy, jak by se bývalé hraniční pásmo, od trojstátí u Regnitzlosau ke katastrální hranici Neuhausen dlouhé asi 15 kilometrů mohlo začlenit do Zeleného pásu,“ uvedl.

Železná opona více než čtyřicet let rozdělovala Evropu od Severního až k Černému moři na východní a západní část. Díky nepřístupnosti tohoto přísně střeženého území se zde příroda mohla poměrně nerušeně vyvíjet. I kvůli absenci intenzivního zemědělského a lesního hospodaření tady mohl vzniknout několik desítek až stovek metrů široký pás, nazývaný dnes Green Belt – Zelený pás.

„Občanské sdružení Oživení pokračuje v rámci projektu Green Belt v realizaci cyklotrasy Greenway Železná opona podél státní hranice. Využívá při tom stávající asfaltové komunikace podél bývalé signální stěny. Tato cesta byla dříve používána pohraničníky ke kontrole hranic a dodnes je v dobrém stavu,“ uvádí se na webových stránkách o.s. Oživení.

„V projektu Greenway Železná opona jsme vyznačili již 400 kilometrů cyklotras v úsecích Aš – Domažlice a Zadní Zvonková – Slavonice. Projekt je zaměřen na přeměnu bývalého ´pásu smrti´ tvořeného železnou oponou na zelenou ´hranici´ života.

Jeho cílem je zároveň napomoci rozvoji přeshraniční spolupráce mezi lidmi, které donedávna Železná opona rozdělovala. Dalším posláním projektu je prezentace myšlenky, že ochrana přírody je součástí udržitelného rozvoje regionů,“ píše se na stránkách.
Pro Sdružení Ašsko to nyní znamená spoustu práce.

„V současné době chybí stanovení výše nákladů a odhady, pro které části projektu bude potřeba zajistit povolení. Je nutné vybrat projekční kancelář, která bude pověřena průzkumem nákladů a zjištěním požadavků ohledně příslušných povolení, stejně jako by měla zjistit, do jaké míry jsou nutná infrastrukturální opatření, aby byla zajištěna funkčnost sítě,“ doplnil Klepáček.

Autor: Nataša Šmatová

19.1.2011
SDÍLEJ:
Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení