VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý starosta Pramenů má podle soudu vrátit sto tisíc

Prameny - Rozsudek Okresního soudu v Karlových Varech není pravomocný, Václav Brenner se měl proti němu odvolat. 

7.12.2012
SDÍLEJ:

Po necelých třech letech začalo v obci Prameny fungovat zastupitelstvo. Už si zvolili starostku.Foto: Deník/ Jan Buriánek

Ne svou krásnou přírodou, ale rekordními dluhy se proslavila obec Prameny u Mariánských Lázní. Ty v současné době dosahují ke stům milionům korun, jde tak o nejzadluženější obec v České republice.

Není tak divu, že se do jejího čela téměř tři roky nikdo nehrnul. Nové zastupitele, kteří jsou ve funkci několik měsíců, čeká spousta práce. Stále se ale mluví o tom, že by měl za finanční situaci obce někdo pykat. Nejčastěji se zrak kritiků obrací přímo na bývalého starostu Václava Brennera. A policisté potvrzují, že jej přibližně před čtyřmi lety prošetřovali.

„Oddělení hospodářské kriminality v Chebu se zabývalo několika podněty, které se týkaly hospodaření obce Prameny," sdělila policejní mluvčí Kateřina Böhmová. „Bývalému panu starostovi ale nebyla trestná činnost prokázána," podotkla.

Hospodaření se nezdálo v pořádku obyvatelům, ale ani úředníkům Ministerstva vnitra. Správci z řad úředníků Ministerstva vnitra, kteří obec vedli v době absence zastupitelstva, začali hned po svém příchodu do obce zjišťovat, jak moc je zadlužená.

„Bezprostředně po převzetí správy Pramenů byly zjištěny elementární nedostatky, jako zejména neprůkazný stav účetnictví obce a závažné nedostatky v oblasti vedení spisové evidence," sdělil Břetislav Oliva z tiskového odboru Ministerstva vnitra, podle kterého závazky vedené v účetnictví vykazovaly zásadní rozdíly oproti dostupné smluvní dokumentaci a nevypovídaly o aktuálním skutečném stavu závazků obce. „Z tohoto důvodu se Ministerstvo vnitra obrátilo 20. května 2010 na Okresní státní zastupitelství Cheb s trestním oznámením na neznámého pachatele s tím, aby policie prověřila jednání představitelů obce a několika dalších fyzických i právnických osob. Šlo o to zjistit, zda nebyla naplněna skutková podstata některých trestných činů, například zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, zpronevěry a podobně," vysvětloval.

O rok později ale policie případ uzavřela s tím, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení. Obdobné trestní oznámení podával vloni i Krajský úřad Karlovarského kraje, ovšem se stejným výsledkem nebyly zjištěny žádné skutečnosti odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení.

Obec Prameny nicméně v prvé instanci uspěla se žalobou na vydání bezdůvodného obohacení vůči bývalému starostovi, již obec podala v době, kdy byl její chod zajišťován jmenovaným správcem. Okresní soud v Karlových Varech mu rozsudkem z 11. října 2012 uložil povinnost vrátit obci částku odpovídající výši několika měsíčních odměn starosty, které mu byly vyplaceny bez toho, že by Zastupitelstvo obce Prameny určilo, že právě pro výkon funkce starosty bude člen zastupitelstva uvolněný, a to včetně příslušných úroků z prodlení. Dohromady tak jde o částku 101 tisíc korun.

Podle informací Deníku se ale starosta proti rozsudku odvolal. Jak se k celé věci staví sám bývalý starosta Václav Brenner, se ale Deníku nepodařilo zjistit. V Pramenech ani nikde poblíž nebydlí a veškeré dostupné kontakty nefungují.

Historie dluhů obce sahá do 90. let, kdy měla v obci vzniknout velká stáčírna minerálních vod s denní kapacitou půl milionu litrů minerálky a obecní úřad chtěl obnovit dříve věhlasné lázně. Obec nechala vybudovat několik průzkumných vrtů. Proti stavbě, a hlavně kamionům, které by minerálku odvážely, se postavili ochranáři přírody. Investor nakonec od plánu ustoupil a obci zbyly jen dluhy za vrty.

Autor: Václava Simeonová

7.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení