Canisterapeutický pes Jack, o němž jsme čtenáře v Deníku již informovali, úspěšně složil zkoušky a nyní je plnohodnotným terapeutickým psem. Coby vyslanec Pomocných tlapek, občanského sdružení, které se zabývá výcvikem pomáhajících psů, začal navštěvovat logopedickou třídu na chebské 4. Základní škole v Hradební ulici. Jsou v ní jen prvňáci.

„Učíme se podle stejného programu, jako ostatní třídy,“ uvedla třídní učitelka Anna Berkovcová. „Specializujeme se na nápravu řeči.“

Jak vlastně došlo ke spolupráci učitelky a Jindřišky Longaverové, majitelky Jacka? „Věděli jsme o canisterapii, ale neměli jsme žádné kontakty,“ poznamenala učitelka. „Potkávala jsem paní s pejskem a protože miluji zvířata, vždy jsem ho obdivovala. Jednou jsem se osmělila a zeptala se, co je to za psa. Daly jsme se do řeči, bavily se o canisterapii a já měla za to, že by mohla pomoci dětem,“ řekla. „Zkušenost zatím nemám žádnou, ale četla jsem nějaké články a vím o tom. Navíc na jedné z našich enviromentálních vycházek jsem měla svého psa. Děti komunikovaly, nebály se, spolupracovaly. Tak jsem došla k názoru, že by canisterapie mohla pomoci,“ řekla Berkovcová. „A opravdu, děti se rozpovídaly, mluví, komunikují, hrají si se psem.“ Žáčci Jackovi předvádějí, jak se učí, pak se dívají, jak hledá, co mu schovají ve třídě, mazlí se s ním. „Oboustranně spolupracujeme a jednou za měsíc chceme pravidelně zavést tuto relaxaci. Tulení a blízkost zvířete děti uvolňuje, opravdu pak lépe pracují,“ pochvalovala si učitelka. K návštěvám psa se kladně postavili i rodiče. Jen jedna z holčiček ve třídě je o Jackovy návštěvy ochuzena kvůli alergii na psí srst.

„Jacka se vůbec nebojím,“ pochlubil se Tibor Poláčik. „Sahal jsem si na něj a má hezkou srst. Je příjemné, když si ho hladím, líbí se mi to,“ řekl prvňáček.
„Mě se líbí úplně nejvíc,“ přidal se Šimon Vomela. „Všem se líbí. Já se ho nebojím, ale Maruška trošku jo,“ řekl. Jeho spolužačka je nedoslýchavá a velký pes ji zpočátku zarazil. „Nemám doma žádné zvířátko, protože tam mám nepořádek,“ nezapomněl dodat. „Já mám myšičku,“ hlásil se o slovo Míša Petík. „Umím se o ní postarat. Jacka se také nebojím.“

Briard Jack už ale není jediným psem v Chebu, který má složené canisterapeutické zkoušky. Druhým psem je rovněž briard Cyril a tím dalším je fenka zlatého retrívra Kony. Všichni tři chlupatí společníci složili zkoušky s plným počtem bodů.

„Jack byl už od štěněte velmi klidný. Nic netrhal, neničil,“ zavzpomínala Jindřiška Longaverová. „Já jsem vždy chtěla dělat tuto práci a všechno jsem jí podřídila,“ poznamenala o svém koníčku, který je ovšem i dost finančně nákladný. Zkoušky se navíc musí každý rok obnovovat. „Teď už nám snad chybí jen nějaký sponzor,“ smála se.