Zápach, mrtvá myš u potravin, prošlá jídla – také tak to vypadalo na velké kontrolní akci v tržnici Lipový Dvůr v Aši. Nejen místní, ale i občané sousedního Německa jsou znechucení. Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) uzavřeli kvůli mimořádně špatným hygienickým podmínkám prodejnu potravin, která se nacházela v areálu. „Jsem z toho v šoku,“ popsal první dojem německý turista Hans Meyer.

Podle právníka SZPI Jaroslava Škopka je nutné, aby provozovatelé kamenného obchodu například vyměnili podlahovou krytinu, vymalovali nebo také opravili odpady.

„Byla to otázka času,“ pověděl Antonín Jelínek z Aše. „Již delší dobu to v blízkosti potravin nelibě zapáchalo.“ Občan také upozornil na mrtvou myš v pasti, která se nacházela u zadního vchodu do potravin.


„U potravin také chyběla česká označení či měly prošlé datum spotřeby,“ sdělil Škopek. A dodal, že u stánků takové potíže s potravinami nebyly.
Problém ale také nastal kvůli prodeji léků. Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na stáncích zajistili léky snižující kyselost žaludku, proti pálení žáhy, proti bolesti a léky s protizánětlivým účinkem. „Výdej léčivých přípravků je povolen pouze lékárnám a prodej vyhrazených léčiv pouze schváleným prodejců,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petáková. Ve správním řízení může být trhovcům udělena pokuta do výše 100 000 korun.

Celníci se souhlasem státního zástupce otevřeli a zkontrolovali 50 prodejních stánků a na příkaz soudce provedli domovní prohlídku jednoho objektu v areálu tržnice. „Celkově celníci při akci zajistili 5 122 kusů textilu a obuvi, 18 924 pirátských CD a DVD nosičů, 45 760 kusů nelegálních cigaret,“ sdělila tisková mluvčí celního ředitelství v Plzni Jitka Blahutová. „Škoda způsobená majitelům ochranných známek a majitelům autorských práv ze zajištěného zboží byla vyčíslena na 21 milionů korun.“ Nedělní kontroly se zúčastnili zástupci všech kontrolních orgánů. Ještě několik následujících dnů budou na tržnici nepřetržitě dohlížet celníci.

Komentář k článku najdete zde: