Už příští rok by se mohl začít opravovat bývalý kulturní dům na chebském sídlišti Zlatý vrch. Má zde vzniknout Centrum sociálních služeb. Žádost o dotaci na opravu domu a provoz centra budou na čtvrtečním zasedání projednávat chebští zastupitelé.

Cheb získal objekt bývalého kulturního domu na konci roku 2002 od Ministerstva financí. To jej sice převedlo bezúplatně, avšak s podmínkou – pokud dům město prodá, zaplatí České republice více než sedm milionů korun. „Všechny dosavadní snahy města, organizací i firem, jak rozsáhlé prostory využít, dříve či později zkrachovaly,“ uvedla již dříve mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. Objekt tak dál chátral.

„Máme v plánu podat dvě žádosti o dotaci,“ uvedl chebský místostarosta Vladimír Hartmann. „Ta první by se týkala samotné opravy domu. Dotace by měla pokrýt až sto procent nákladů, tedy dvacet milionů korun.“ Druhá dotace by se týkala poskytování sociálních služeb. „Zde je možné získat až 25 milionů korun, přičemž by opět dotace pokrývala až sto procent nákladů.“

Projekt je zaměřený na vyloučené obyvatele. „Na Zlatém vrchu dochází k tomu, že se tam stěhují problémové rodiny, což se netýká jen Romů,“ uvedl místostarosta s tím, že jsou však mylné informace o tom, že by město takové rodiny přestěhovávalo do svých bytů na sídlišti. Město podle jeho slov nastěhovalo do městských bytů na Zlatém vrchu asi jen čtyři rodiny.

„V bývalém kulturním domě by mělo sídlit například nízkoprahové centrum pro mládež či raná péče pro rodiny s dětmi do 7 let, které mají sociální problémy. Některé služby budou terénní, a měly by tak v objektu jen zázemí,“ podotkl. Neziskové organizace v Chebu už některé plánované služby poskytují, je tedy možné, aby se přihlásily do výběrového řízení na provozovatele jednotlivých služeb.

Pokud město se žádostí o dotaci uspěje, sociální pomoc v rámci centra by mohla začít fungovat již v polovině roku. „Po rekonstrukci domu, která by mohla být zahájená příští rok, by se služby už jen přesunuly,“ popisoval.

Představitelé města připustili, že se zabývali i problémem, jak místní obyvatelé centrum přijmou. „Pokud se však nebude dělat nic, může to být jen horší,“ dodal.
A co na to tedy místní říkají? „Těžko soudit, až čas ukáže, jestli o tuto pomoc problémoví lidé vůbec stojí,“ řekl jeden z obyvatel sídliště.