“Třetí čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení menšího počtu prodejů a dalšího poklesu cen. Až na výjimky nešlo o dramatický propad, ale spíše o pokračující trend, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb a rovněž i ceny stavebních prací. V důsledku těchto faktorů došlo ke snížení poptávky, což se projevilo na cenách bytů,” vysvětluje expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.
Ceny bytů klesly v celém západě Čech a například v Chebu jsou byty znatelně levnější, než v jiných částech republiky. Metr čtvereční v Chebu můžete pořídit průměrně za 36 068 korun. Levněji v rámci kraje to jde na Sokolovsku (22 176 korun) naopak na Karlovarsku je průměrná cena za metr čtvereční 38 646 korun.
Deloitte Real Index od roku 2015 přináší data o tom, jak se vyvíjí skutečné ceny bytů. Data sbírá pouze z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. Výsledky srovnává s předchozím čtvrtletím.
Naproti tomu nejdražší byty jsou i nadále v Praze (pokles o 0,2 % na 114 300 Kč za metr čtvereční), Jihomoravském kraji (nárůst o 2,6 % na 96 700 Kč za metr čtvereční) a Středočeském kraji (nárůst o 3 % na 76 600 Kč za metr). Naopak nejnižší ceny bytů jsou v Ústeckém kraji (pokles o 3,3 % na 32 700 Kč za metr čtvereční) a Karlovarském kraji (propad o 1,8 % na 42 500 Kč za metr čtvereční).
„Třetí čtvrtletí loňského roku se ještě neslo ve znamení vyčkání na lepší podmínky pro koupi nemovitosti. Vývoj realitního trhu tak zůstával bez výrazných změn, což například developery vedlo k různým slevovým a marketingovým nabídkám. Oproti bytům v cihlových a panelových domech jsou totiž ty nové pro kupující vždy atraktivnější, ale také dražší,” dodal expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.