Pneumatiky, autodíly a další nepořádek plní příkopy u Vokova. Mezi obcemi Chvoječná a Doubí odpad dokonce zasahuje do místního potoka. Věcí se již zabývají policisté i úředníci ministerstva životní prostředí. Odpad by mohl pocházet od našich západních sousedů.

Příroda plná autodílů

Na problém Deník upozornil člen profesionální rybářské stráže, který si nepřál být jmenovaný. „Skládka je zde již delší čas a nikdo s tím nic nedělá,“ popisoval. „Jsou zde různé autodíly. Vypadá to, že sem někdo vyhodil vše, co nejde zpeněžit, naopak by na likvidaci musel peníze sám vynaložit.“ Podle něj je problém především na straně úředníků, kteří si skládku přehazují jako horký brambor.

Není to poprvé

Západočeští rybáři o skládce informovali také úředníky chebské radnice. Ti již o problému věděli. Podle nich se nejedná první nález takového odpadu.
Kromě policistů se situací zabývají také úředníci inspekce životního prostředí a ministerstva životního prostředí. Existuje totiž i možnost, že je odpad dovezený ze zahraničí.

Nic prý nehrozí

Skladka ale prý nebezpečná není. „Dne 16. října obdržel Městský úřad Cheb stížnost na nepovolené skládky odpadů, včetně skládky u Vokova, spolu s podnětem k jejich odstranění od Českého rybářského svazu Plzeň,“ sdělila mluvčí chebské radnice Martina Kuželová a potvrdila, že nešlo o novou informaci. „Odbor zajistil provedení rozboru tohoto odpadu, z poprvé nalezené skládky u Milhostova, v laboratoři Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v Třemošné.“ A výsledek analýzy? „Identifikované odpady syntetických polymerů jsou v přírodních podmínkách stálé a ve vodě nerozpustné, pro životní prostředí tedy nepředstavují žádné nebezpečí. Proto jsme věc předali k řešení obci Třebeň, v jejímž správním obvodu se nepovolené skládky odpadů nacházejí,“ dodala mluvčí.

Uklidíme, vyzveme

Dopis z chebské radnice již na úřad do Třebeně došel. „Problémem se zabýváme,“ potvrdil starosta obce Antonín Kalina. „Potíží ale je, že se část odpadu nenachází na našich pozemcích. V takovém případě nám nezbývá, než vlastníky vyzývat, aby odpad odstranili.“ Podotkl také, že by se pozemky, které se nacházejí ve vlastnictví obce, měly v krátkém časovém horizontu úklidu odpadu dočkat.