Typické jsou ale záchvaty obvykle suchého kašle, při němž dochází k rudnutí až modrání v obličeji a k zajíkavému nádechu, které připomíná kokrhání kohouta.

Dobrou zprávou je, že do současné doby kvůli černému kašli nikdo v Karlovarském kraji neskončil v nemocnici. „Nikoho jsme kvůli tomuto infekčnímu onemocnění nemuseli hospitalizovat,“ informovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová.

Jak doplnila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková, aktuální informace o počtu nemocných jsou k dispozici jen za minulý zkrácený týden. „Přehledy máme vždy jednou za týden, dostáváme je v pátek. Mohu tedy jen sdělit, jaká byla situace minulý týden od 22. do 27. března. Celkově jsme měli v kraji potvrzených sedm případů s černým kašlem, dalších pět bylo pravděpodobných. To jsou případy, které se musí ještě dotestovat. Největší zastoupení potvrzených nemocných máme v karlovarském okrese, čtyři, dva máme na Chebsku a jeden na Sokolovsku,“ upřesnila mluvčí Zajíčková.

Společná schůzka vedení Aše a Kraslic.
Pakt ohrožených měst je společný boj proti úpadku regionů nejen v příhraničí

Rapidní nárůst pertuse s sebou přináší mnohem vyšší zájem o očkování. Každý už vakcínu v životě povinně absolvoval jako dítě, dospělé je ovšem třeba přeočkovat. Jenomže ty jsou nyní nedostupné. „Vakcíny na černý kašel jsme objednávali a máme informace, že by mohly být na konci dubna. Sháněli jsme je především pro naše zaměstnance, kteří měli zájem o přeočkování,“ dodala mluvčí nemocnice.

„Za poslední dobu jsme naočkovali asi dvacet pacientů proti černému kašli, především šlo o starší ročníky. V tuto chvíli ale vakcína na trhu není,“ uvedla mariánskolázeňská lékařka Věra Veselá s tím, že zatím naštěstí nikoho ze svých pacientů nemusela posílat na testy.

Podobnou zkušenost má i její kolega Petr Hůrka rovněž z Mariánských Lázních. I on registruje zvýšený zájem o očkování a také ani on neměl pacienta s podezřením na pertusi.

Rovněž karlovarská lékařka pro dospělé Danuše Mikeschová nemusela zatím nikoho posílat na testy. Naopak její kolegyně Petra Švecová z Karlových Varů už to řešit musela. „Nechala jsem otestovat jednu slečnu kvůli příznakům černého kašle, který se nakonec naštěstí nepotvrdil. Řekla bych, že v posledních dnech lidí obecně s kašlem ubylo, před měsícem toho bylo mnohem více. To jsme například registrovali i případy zápalů plic, které jsme neodhalili běžně při poslechu, ale až z krve,“ uzavřela karlovarská lékařka Švecová.